Festiwal Trzech Kultur w Kępnie a dzieje miasta

Między 25 a 27 sierpnia Kępno – wielkopolskie miasto, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie – będzie celebrować swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny. Wówczas to odbędzie się Festiwal Trzech Kultur, organicznie związany z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją festiwalu jest historia kępnianina – Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta w Ostrowcu Świętokrzyskim dwuletnią żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess, nazwaną później Antośką. Od tamtej chwili mija 75 lat: dziś pani Pardess jest cenioną izraelską artystką, która odwiedzi Kępno i weźmie udział w wielu specjalnych wydarzeniach.

W programie festiwalu znalazły się między innymi: warsztaty tańca, wernisaż wystawy związanej z Alojzym Plewą i międzynarodowa konferencja naukowa na temat historycznych uwarunkowań zmian kulturowych. Największym wydarzeniem artystycznym będzie koncert na kępińskim rynku, w którym wystąpią połączone chóry z Izraela, Niemiec i Polski. Ponad 100 artystów zaśpiewa przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Issaka Taviora, wybitnego izraelskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie 
Od 25 do 27 sierpnia 2017 roku
Kępno

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR