Festiwal Trzech Kultur w Kępnie a dzieje miasta

Między 25 a 27 sierpnia Kępno – wielkopolskie miasto, w którego przeszłości odnaleźć można dziedzictwo żydowskie i niemieckie – będzie celebrować swoją wielonarodową historię, wpisując ją we współczesny polski kontekst społeczny. Wówczas to odbędzie się Festiwal Trzech Kultur, organicznie związany z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją festiwalu jest historia kępnianina – Alojzego Plewy, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, który podczas wojny uratował z getta w Ostrowcu Świętokrzyskim dwuletnią żydowską dziewczynkę – Ruth Pardess, nazwaną później Antośką. Od tamtej chwili mija 75 lat: dziś pani Pardess jest cenioną izraelską artystką, która odwiedzi Kępno i weźmie udział w wielu specjalnych wydarzeniach.

W programie festiwalu znalazły się między innymi: warsztaty tańca, wernisaż wystawy związanej z Alojzym Plewą i międzynarodowa konferencja naukowa na temat historycznych uwarunkowań zmian kulturowych. Największym wydarzeniem artystycznym będzie koncert na kępińskim rynku, w którym wystąpią połączone chóry z Izraela, Niemiec i Polski. Ponad 100 artystów zaśpiewa przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Issaka Taviora, wybitnego izraelskiego dyrygenta, kompozytora i pianisty.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017.

Festiwal Trzech Kultur w Kępnie 
Od 25 do 27 sierpnia 2017 roku
Kępno

Dodaj komentarz