Homefront – wystawa o domu

Jak co roku BWA Wrocław wspólnie z 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przygotowało Scenę Artystyczną festiwalu. Wystawa Homefront nawiązuje do sekcji Nowego Kina Izraela będąc prezentacją nowego izraelskiego, artystycznego wideo. Fabuła wystawy rozgrywa w czterech ścianach domów: w sypialniach, kuchniach, salonach, łazienkach. Wkraczamy w te prywatne przestrzenie podążając tropem pięciorga izraelskich artystów.

Yael Bedarshi, „Ants' Work”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yael Bedarshi, „Ants' Work”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Homefront to wystawa o domu – w sensie dosłownym i metaforycznym. Domu jako miejscu produkcji „domowej” sztuki. Domu jako scenerii, w której rozgrywają dramaty codzienności, domu jako żyznej glebie, w której kiełkują nasiona perwersji i obłędu. Dom, o którym mowa wystawie Homefront ma konkretną tożsamość: to dom izraelski. Dom – ten pozostawiony w diasporze i ten zbudowany w nowym kraju – stanowi oś syjonistycznego dyskursu, budującego tożsamość Izraelczyków przez ostatnie cztery pokolenia. Urządzanie się w nowym domu jest alegorią izraelskiego projektu państwowego.

Na zewnątrz izraelskiego domu panuje podwyższone ciśnienie polityczne, temperatura sporów jest wysoka, poziom codziennego zagrożenia także. Po wyjściu z domu jednostka znajduje się pod presją zajęcia stanowiska w wielowymiarowych konfliktach dzielących społeczeństwo. Wystawa Homefront opowiada o tym, jak panujące w sferze publicznej napięcie przenika przez ściany do prywatnych wnętrz, w których słuchać stłumione, ale wyraźne echa toczących się na zewnątrz wydarzeń. Z drugiej strony dom jest miejscem alienacji, sferą, w której praktykowane są indywidualne obsesje i modele tożsamości, alternatywne czy nawet polemiczne wobec wypracowanych i narzucanych przez zbiorowość.

Wystawa Homefront skomponowana jest z pięciu projektów – projekcji, krótkich form filmowych i wideoinstalacji. Przedstawione przez artystów domy to przestrzenie, w których seksualne fantazje przenikają się z codzienną krzątaniną, polityka rzuca cień na relacje rodzinne, a echa odległych eksplozji mieszają się z szczękiem naczyń w kuchni i jazgotem telewizorów. Konwencje opowiadania są różnorodne: od post-slaptickowej komedii w duchu Bustera Keatona przez pastisz amatorskiego „homevideo”, po domową operę. Wszystkie prace składają się na trwający niecałą godzinę seans, rozgrywający się nie tylko w czasie, lecz również przestrzeni galerii.

Homefront. Wystawa w ramach Sceny Artystycznej 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Artyści: Roee Rosen, Ori Levin, Guy Ben Ner, Nadav Bin Nun, Yael Bedarshi
Kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
Współpraca: Joanna Stembalska
Od 5 do 13 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 4 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz