Homefront – wystawa o domu

Jak co roku BWA Wrocław wspólnie z 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przygotowało Scenę Artystyczną festiwalu. Wystawa Homefront nawiązuje do sekcji Nowego Kina Izraela będąc prezentacją nowego izraelskiego, artystycznego wideo. Fabuła wystawy rozgrywa w czterech ścianach domów: w sypialniach, kuchniach, salonach, łazienkach. Wkraczamy w te prywatne przestrzenie podążając tropem pięciorga izraelskich artystów.

Yael Bedarshi, „Ants' Work”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yael Bedarshi, „Ants' Work”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Homefront to wystawa o domu – w sensie dosłownym i metaforycznym. Domu jako miejscu produkcji „domowej” sztuki. Domu jako scenerii, w której rozgrywają dramaty codzienności, domu jako żyznej glebie, w której kiełkują nasiona perwersji i obłędu. Dom, o którym mowa wystawie Homefront ma konkretną tożsamość: to dom izraelski. Dom – ten pozostawiony w diasporze i ten zbudowany w nowym kraju – stanowi oś syjonistycznego dyskursu, budującego tożsamość Izraelczyków przez ostatnie cztery pokolenia. Urządzanie się w nowym domu jest alegorią izraelskiego projektu państwowego.

Na zewnątrz izraelskiego domu panuje podwyższone ciśnienie polityczne, temperatura sporów jest wysoka, poziom codziennego zagrożenia także. Po wyjściu z domu jednostka znajduje się pod presją zajęcia stanowiska w wielowymiarowych konfliktach dzielących społeczeństwo. Wystawa Homefront opowiada o tym, jak panujące w sferze publicznej napięcie przenika przez ściany do prywatnych wnętrz, w których słuchać stłumione, ale wyraźne echa toczących się na zewnątrz wydarzeń. Z drugiej strony dom jest miejscem alienacji, sferą, w której praktykowane są indywidualne obsesje i modele tożsamości, alternatywne czy nawet polemiczne wobec wypracowanych i narzucanych przez zbiorowość.

Wystawa Homefront skomponowana jest z pięciu projektów – projekcji, krótkich form filmowych i wideoinstalacji. Przedstawione przez artystów domy to przestrzenie, w których seksualne fantazje przenikają się z codzienną krzątaniną, polityka rzuca cień na relacje rodzinne, a echa odległych eksplozji mieszają się z szczękiem naczyń w kuchni i jazgotem telewizorów. Konwencje opowiadania są różnorodne: od post-slaptickowej komedii w duchu Bustera Keatona przez pastisz amatorskiego „homevideo”, po domową operę. Wszystkie prace składają się na trwający niecałą godzinę seans, rozgrywający się nie tylko w czasie, lecz również przestrzeni galerii.

Homefront. Wystawa w ramach Sceny Artystycznej 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
Artyści: Roee Rosen, Ori Levin, Guy Ben Ner, Nadav Bin Nun, Yael Bedarshi
Kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski
Współpraca: Joanna Stembalska
Od 5 do 13 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 4 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR