Dominika Krechowicz analizuje antropocen

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wystawę Dominiki Krechowicz #ANTROPOCEN#. Jak twierdzą naukowcy, mamy coraz więcej dowodów na to, że wkroczyliśmy w nową epokę geologiczną – antropocen. Odpady, które produkujemy: kawałki plastiku czy betonu, sadza ze spalania węgla, ropy i gazu, środki owadobójcze i środki promieniotwórcze będą naturalną częścią składową tworzących się dziś skał.

Dominika Krechowicz, „#ANTROPOCEN#” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Krechowicz, „#ANTROPOCEN#” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Krechowicz pisze o swoim projekcie:

Wysypisko w Szadółkach to gigantyczna hałda. Co pewien czas przyjeżdżają ciężarówki i dodają kolejne tony śmieci. W powietrzu unoszą się tumany kurzu. Pojawiają się ptaki, które fruwają w poszukiwaniu pożywienia. Kilka lat temu byli także ludzie – zbieracze, którzy przeszukiwali śmieci. (…)

W przygotowanej przeze mnie wystawie chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. To problem zanieczyszczenia środowiska. Wszyscy ponosimy za to odpowiedzialność. Oczywiście trzeba zdawać sobie z tego sprawę i walczyć z tym na różne sposoby. Drugi aspekt wystawy jest czysto artystyczny. Odnosi się do fenomenu wysypiska, które jest po prostu wielką formą o określonym kształcie i wymiarach.

Dominika Krechowicz – studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 r. Od 1996 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, od 2000 roku na stanowisku adiunkta. W latach 1995-2003 współtworzyła galerię Koło w Gdańsku.

Dominika Krechowicz. #ANTROPOCEN#
Kurator wystawy: Joanna Dudek
Od 4 sierpnia do 1 września 2017 roku
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Dodaj komentarz