• 2017-08-02

Najlepsze zdjęcia reporterskie

Od 4 sierpnia w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać zdjęcia dokumentalne laureatów 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie autorskie Od pasji do profesjonalizmu z lokalnymi laureatami konkursu.

Wystawa 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane zdjęcia zostały wybrane spośród blisko 8 tys. nadesłanych do konkursu. Podczas dwudniowych obrad Jury wyłoniło 149 najlepszych. Są wśród nich prace fotoreporterów z Gdańska: Renaty Dąbrowskiej, Macieja Moskwy, Mirosława Pieślaka i Łukasza Głowali.

W tym roku Jury po raz kolejny nagrodziło zdjęcia Macieja Moskwy (Testigo Documentary) od lat dokumentującego przebieg konfliktu na Bliskim Wschodzie. Tym razem zdobył on III miejsce w kategorii Życie codzienne za fotoreportaż pokazujący powrót chrześcijan do irackiego miasta Erbil-Ainkawa po wycofaniu się tzw. Państwa Islamskiego. Symboliczne zdjęcie z tego fotoreportażu zdobyło również I miejsce w tej samej kategorii (Życie codzienne, zdjęcie pojedyncze).

Renata Dąbrowska (Gazeta Wyborcza Trójmiasto) zdobyła I miejsce w kategorii Kultura i sztuka ze niezwykle malownicze zdjęcie publiczności podczas Open’er Festival. Mirosław Pieślak (Gazeta Codzienna Fakt) został nagrodzony I miejscem w kategorii Sport za fotoreportaż ze zmagań triathlonistów na dystansie Ironman. Jurorzy nagrodzili również Łukasza Głowalę (II miejsce, kategoria Wydarzenia) za zdjęcie Lecha Wałęsy wychodzącego z konferencji prasowej, podczas której były prezydent odniósł się do zarzutów współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.

Laureatem najważniejszej nagrody w konkursie za Zdjęcie Roku jest Szymon Barylski, freelancer. Nagrodzone zdjęcie zostało wykonane w marcu 2016 r. w obozie uchodźców w Idomeni na granicy grecko-macedońskiej, do którego przybywają tysiące imigrantów z różnych warstw społecznych, uciekając przed wojną, śmiercią i głodem.

Wystawa 13. edycji konkursu BZ WBK Press Foto
Organizator: Bank Zachodni WBK
Od 4 do 20 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 4 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Spotkanie z laureatami: 4 sierpnia 2017 roku, godz. 16.30
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Dodaj komentarz