Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi

W związku z obchodami Roku Awangardy, Muzeum Miasta Łodzi prezentuje obok prac na papierze Władysława Strzemińskiego (w większości nigdy do tej pory nie pokazywanych), prace jego pierwszych uczniów z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi: Stanisława Fijałkowskiego, Leny Kowalewicz, Stefana Krygiera, Lecha Kunki i Antoniego Starczewskiego.

„Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strzemiński przyczynił się do powołania w 1945 roku łódzkiej PWSSP i miał wpływ na ukształtowanie jej programu, wspierającego kształcenie projektantów dla przemysłu. Nie przydzielono mu jednak zajęć z malarstwa. Uczył historii sztuki, podstawy kompozycji oraz zasad nowoczesnej typografii. Jednak opracowane przez niego w oparciu o historyczne przemiany procesów widzenia wykłady stały się dla uczniów przedmiotem formacyjnym: wprowadzeniem do praktycznych rozwiązań malarskich, a także doskonaleniem warsztatu w oparciu o zdobywanie rosnącej świadomości wzrokowej. To do niego studenci z całej uczelni przynosili swoje prace, prosząc o korektę i wspólnie dyskutując o sztuce.

Uczniowie wspominali, że Władysław Strzemiński nie wymagał tego, żeby iść jego drogą. Wpajał im, że każdy musi odnaleźć drogę własną, opartą na własnych doświadczeniach, oprzeć się o swoje wnętrze i swoją duchowość, a nie o cudzą. Mimo tych metod pedagogicznych, kontakt z artystą nie mógł pozostać bez wpływu na młodych twórców, a powidoki alfabetu form wypracowanych przez Strzemińskiego można rozpoznać w pracach jego studentów.

Zachęcanie do własnych poszukiwań, w kontrze do obowiązującej doktryny realizmu socjalistycznego stało się powodem zwolnienia artysty z uczelni w trybie natychmiastowym w 1950 roku. Studenci nadal jednak go odwiedzali, pomagając w pracy nad spisywaniem wykładów z historii sztuki, które złożyły się na książkę Teoria widzenia, wydaną w 1958 roku. Lektura zawartych w niej myśli sprawia, że wszyscy możemy stać się w pewnej mierze jego studentami.

Podążając za Strzemińskim… Artyści awangardy łódzkiej ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi
Kuratorzy: Anna Małaczyńska, Adam Klimczak, Marta Skłodowska
Od 20 maja do 17 września 2017 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR