Na tropie szkolnych boisk

Szkolne podwórka stały się dla brytyjskiego fotografa Jamesa Mollisona inspiracją do stworzenia wyjątkowego projektu Playground.

Aida Boys School, Bethlehem, West Bank © James Mollison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aida Boys School, Bethlehem, West Bank © James Mollison (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mollison zainspirowany własnymi przeżyciami i wspomnieniami ze szkolnego boiska, rozpoczął dokumentację pozalekcyjnego życia dzieci w szkołach Wielkiej Brytanii, a następnie rozszerzył swój projekt na cały świat, odwiedzając szkoły m.in. w Argentynie, Bhutanie, Boliwii, Indiach, Izraelu, Włoszech, Japonii, Kenii, Nepalu, Norwegii, Sierra Leone i Stanach Zjednoczonych.

Bogactwo sytuacji udało się uchwycić Mollisonowi dzięki specjalnej, pracochłonnej technice fotograficznej. Każde ze zdjęć zostało wykonane techniką poklatkową – z jednego punktu obserwacyjnego Mollison wykonywał wiele ujęć wybranego miejsca. Efektem są niezwykłe, pełne akcji i życia ujęcia, które stają się również metaforą złożoności dziecięcych relacji.

James Mollison – urodził się w Kenii w 1973 r., wychował się w Wielkiej Brytanii. Jego prace publikowane były m.in. w magazynie „Colors”, „New York Times Magazine” i „Paris Review”. Jest również autorem takich książek jak: James and Other Apes (2004), The Disciples (2008) i Where Children Sleep (2010).

Wystawę przygotowano w ramach 152. urodzin miasta Katowice. Organizatorzy zapraszają również do udziału w konkursie fotograficznym Playground Katowice, którego tematem jest zarejestrowanie dźwięków katowickich podwórek przy pomocy obrazu fotograficznego. Konkurs potrwa do 3 września. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi 29 września o godz. 18.00 podczas finisażu wystawy. Więcej informacji na stronie Miasta Ogrodów.

James Mollison. Playground
Kuratorzy wystawy: Martyna Markowska, Katarzyna Łata-Wrona
Od 3 sierpnia do 1 października 2017 roku
Wernisaż: 3 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Miasta Ogrodów w Katowicach

Dodaj komentarz