Muzeum Śląskie i OFF Festival na ulicach Katowic

Wystawa 298 111 to pilotażowa odsłona programu „muzeum, glosarium”, który w latach 2018–2020 realizowany będzie przez Muzeum Śląskie wspólnie z OFF Festivalem.

„298 111” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„298 111” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ramy wystawiennicze tegorocznej odsłony projektu wyznaczają administracyjne granice miasta. Na terenie całych Katowic zawiśnie seria plakatów przygotowanych przez międzynarodową grupę ponad trzydziestu artystek, artystów i kolektywów. Akcja plakatowania miasta rozpocznie się na samym początku sierpnia, a jej punktem kulminacyjnym będą dni OFF Festivalu (od 3 do 5 sierpnia).

Do udziału w wystawie zaproszeni zostali artyści reprezentujący różne generacje, kultury, style i rejony geograficzne. Istotny wkład mają również przedstawiciele sceny lokalnej (od najbardziej enigmatycznego twórcy sztuki konceptualnej lat 70. Pawła Freislera, po autorkę psychodelicznych filmów Agnieszkę Polską i ukrywający swoją tożsamość muzyczny duet RSS B0YS). Plakat użyty zostaje jako narzędzie politycznej mobilizacji, nośnik ezoterycznych zaklęć czy też reklama produktów z dalekiej przyszłości. Posłuży także jako nośnik całkowicie abstrakcyjnych, hermetycznych obrazów.

Dzieła ponad trzydziestu twórców zawisną w katowickich witrynach sklepowych, na płotach, w warsztatach samochodowych, poczekalniach, szkolnych korytarzach, prywatnych mieszkaniach, ogródkach działkowych, na parkingach, w urzędach miejskich, bibliotekach, pustostanach itd. Tym sposobem zakwestionowane zostaną dwa podstawowe wyznaczniki tego, co artystyczne: unikatowość oraz autorskość.

Tytuł wystawy – 298 111 – zmienia się w zależności od aktualnej liczby mieszkańców miasta. Nawiązuje on do „liczonych wystaw” (Numbers Shows) organizowanych w latach 1969–1974 przez Lucy R. Lippard, amerykańską teoretyczkę sztuki, kuratorkę, feministkę i aktywistkę polityczną. Jest ona jedną z osób, które w ubiegłym stuleciu zrewolucjonizowały postrzeganie tego, czym może być wystawa sztuki, a jednocześnie – do czego służy muzeum i co w ogóle rozumiemy przez dzieło sztuki.

Wystawa: 298 111
Kurator: Sebastian Cichocki
Od 3 do 5 sierpnia 2017 roku
Katowice

Dodaj komentarz