• 2017-07-31

Piwnica PodCieniami zaprasza do poznania historii Krosna

Piwnica PodCieniami w Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę Krosno. Przeistoczenia zorganizowaną w ramach partnerskiej współpracy Prešova i Krosna podczas trwania projektu: Historia Miast w nowoczesnej odsłonie. Wystawa pokazuje życie miasta i przemiany jakie w nim zachodziły w ciągu ostatnich 150 lat.

„Krosno. Przeistoczenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krosno. Przeistoczenia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najistotniejsze przeobrażenia przypadają na drugą połowę XIX i początek XX w. Krosno staje się kolebką przemysłu naftowego. W 1884 r. rusza Kolej Transwersalna, która łączy Krosno z innymi karpackimi miastami na odległości ok. 800 km. Zmienia się też układ urbanistyczny miasta, które zaczyna się rozrastać.

Wiek XX rozpoczyna otwarcie Pierwszej Krajowej Fabryki Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza. W drugiej dekadzie ruszają elektrownia, gazociąg i Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Krosnolen”. W latach 20. działalność rozpoczynają Krośnieńskie Huty Szkła oraz Zakłady Gumowe „Wudeta”. W tym samym czasie rusza budowa krośnieńskiego lotniska.

Po wojnie, w zupełnie nowej rzeczywistości, Krosno nie zwalnia tempa. Powstaje Fabryka Obuwia Sportowego „FABOS”, rusza produkcja amortyzatorów, szybowców. Miasto wciąż się powiększa – dołączone zostają do niego kolejne miejscowości. Wielkim wydarzeniem jest otwarcie obwodnicy w 1975 r. W tym samym roku Krosno staje się stolicą województwa i pozostaje nią do 1998 r.

Kolejne zmiany przypadają na przełom XX i XXI w. Wielu mieszkańców zostaje bez pracy – prężnie funkcjonujące dotąd „Fabos” i „Lnianka” zostają zamknięte, KHS znacznie ograniczają produkcję. W ich miejsce powstają jednak nowe zakłady produkcyjne, wśród nich Nowy Styl – będący dziś trzecim największym producentem mebli biurowych w Europie.

Mimo wielu zmian, jakie zaszły, miasto nie odcina się od swojej historii. Tradycje lniarskie kontynuowane są przez Muzeum Rzemiosła w wymiarze artystycznym poprzez organizację Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna. W 2008 r. powstaje Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, wywodzące się z powojennego Zakładowego Domu Kultury „Górnika – Naftowca”. Od 2012 r. działa Centrum Dziedzictwa Szkła, a Krosno otrzymuje nowy tytuł – Miasto Szkła.

Tekst: Magdalena Firlej

Krosno. Przeistoczenia
Od 12 sierpnia do 6 września 2017 roku
Piwnica PodCieniami w Krośnie

Dodaj komentarz