Poznaj inną stronę artystycznej duszy Güntera Grassa

Dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską Muzeum Pana Tadeusza zaprezentuje wystawę przygotowaną w 90. rocznicę urodzin artysty. Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji zmarłego w 2015 roku Noblisty – znajduje się tam aż 114 prac.

„Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jako autor Trylogii gdańskiej zyskał światową sławę w dziedzinie literatury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że laureat literackiej Nagrody Nobla otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie (gdzie w późniejszych latach został rektorem macierzystej uczelni).

Grass, urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej czy plastycznej. Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Güntera Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem i nie są to jedynie ilustracje sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor i pojęć, które Grass opisywał szczegółowo za pomocą literatury.

Wystawę Kolekcja gdańska w drodze pokazywano m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, zaś po prezentacji we Wrocławiu zostanie przeniesiona do Domu Norymberskiego w Krakowie, gdzie będzie częścią programu Festiwalu Conrada (od 24 października do 17 grudnia).

Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze
Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska
Kuratorka: Marta Wróblewska
Od 8 sierpnia do 17 września 2017 roku
Wernisaż: 8 sierpnia 2017 roku, godz. 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz