Polskie filmy na 23. Sarajevo Film Festival

W dniach od 11 do 18 sierpnia odbędzie się 23. Sarajevo Film Festival. W konkursowych sekcjach festiwalu będą prezentowane polskie filmy.

23. Sarajevo Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

23. Sarajevo Film Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

12 europejskich krótkometrażowych produkcji powalczy w Sarajewie o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Wśród filmów konkursowych znalazły się 2 dokumenty zrealizowane przez polskie reżyserki: Miss Holocaust Michaliny Musielak i Ireny Siedlar oraz Polonez Agnieszki Elbanowskiej.

Polsko-niemiecka koprodukcja Miss Holocaust to film opowiadający o kobietach, które przeżyły zagładę i biorą udział w konkursie piękności dla ocalałych z Holocaustu. Był prezentowany między innymi na festiwalach w Berlinie i w Krakowie.

Polonez zaś to film zrealizowany w ramach programu Studia Munka Pierwszy Dokument. Dotychczas można było go zobaczyć między innymi na festiwalu Camerimage i w Tampere.

Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja – wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku – narodowe święto niepodległości. To właśnie wtedy jury, w którego skład wchodzi dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybrać mają najlepszego patriotę w regionie – piszą twórcy filmu.

Gruzińsko-rosyjsko-polska koprodukcja Zakładnicy (Hostages) w reżyserii Rezo Gigineishviliego powalczy zaś w Konkursie Filmów Fabularnych. Akcja filmu, opartego na prawdziwych wydarzeniach, toczy się w roku 1983. Obraz opowiada historię niepomyślnej próby porwania samolotu w sowieckiej Gruzji i skutki tejże porażki zbuntowanych młodych porywaczy. Polskim producentem filmu jest firma Extreme Emotions i Ewa Puszczyńska; za montaż odpowiada Jarosław Kamiński.

23. Sarajevo Film Festival
Od 11 do 18 sierpnia 2017 roku
Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Dodaj komentarz