Solomon Gershov – ekspresjonizm liryczny

Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Centrum Sztuki Marka Rothko Dyneburg zapraszają na wystawę Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny.

Solomon Gershov, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Solomon Gershov, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Solomon Gershov – malarz legenda, jeden z najbardziej interesujących mistrzów rosyjskiej awangardy. Nie ulegał wpływom otoczenia artystycznej bohemy, choć pracował wspólnie z Malewiczem, nie dał się przekonać do idei suprematyzmu. Podziwiał prace Marca Chagalla i zachował na zawsze jego radę: „Nie patrz na innych, pracuj po swojemu.” Rozumiał, że najważniejsza w sztuce jest wyobraźnia i wewnętrzne przeżycia, a nie szukanie formalnych rozwiązań.

Tytuł wystawy prezentowanej w Galerii DAP w Warszawie nie jest przypadkowy. Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny odnosi się do jego krajobrazu „rozbitej duszy” czy „płaczu duszy”, jak nazwał jedną z swoich późniejszych prac. W swojej opinii artysta powinien „wznosić się do nieba i wypłakiwać światu swoją niedoskonałość oraz odmienność”. Będąc pogodną i dowcipną osobą, Gershov został jednocześnie obdarowany „poczuciem tragedii” charakterystycznym dla wielkich artystów różnych epok, stylów i trendów, manifestującym się nie tylko w poszczególnych motywach prac, ale również we właściwym sobie języku malarskim.

Solomon Gershov, „Choreografia faszyzmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Solomon Gershov, „Choreografia faszyzmu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo przeciwności losu, aresztowań, zsyłce do obozów pracy, gdzie spędził ponad 15 lat swojego życia, był konsekwentny i nieustępliwy. W jego przypadku „upadek życia” znaczy zadowolenie z absolutnego minimum potrzebnego do egzystencji, artysta nie był zainteresowany statusem społecznym, ani stanem materialnym. Liczyła się dla niego jedynie możliwość tworzenia. Był indywidualistą w każdym calu, a swoją pracę artystyczną traktował bardzo poważnie, jako powinność i swój obowiązek.

Najczęściej jego inspiracją była muzyka. Jednymi z najbardziej interesujących prac Gershova jest cykl poświęcony Szostakiewiczowi i jego VII symfonii. Na wystawie zostaną zaprezentowane jego słynne portrety: Beethovena, Mozarta, Chagalla, oraz innych przedstawicieli kultury i sztuki, oraz tańca. Krajobrazy bliskie sercu artysty, tj. Witebsk czy Leningrad. Prace w kontekście historycznym, tj. Parada faszystów w Moskwie czy Niemcy w przeddzień faszyzmu.

Solomon Gershov. Ekspresjonizm liryczny
Kurator wystawy: Farida Zaletilo
Od 3 do 31 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 3 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria DAP w Warszawie

Dodaj komentarz