Ósma księga Pana Tadeusza w interpetacji tatuażysty Manio Lo

W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Ósmą księgę ilustruje tatuażysta – Manio Lo.

Księga VIII: „Zajazd”, proj. Manio Lo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Księga VIII: „Zajazd”, proj. Manio Lo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimo początkowych obaw co do lektury Pana Tadeusza cieszę się, że dzięki temu projektowi znów po niego sięgnąłem. Warto, bo język i budowa poematu zachwycają. Tło powieści stanowią bujne opisy zjawisk przyrodniczych i atmosferycznych, które sprawiają, że obrazy same rysują się w głowie. Ujmujący jest pełen szacunku stosunek bohaterów do zjawisk przyrody i ich następstw. Nawiązuję do romantycznej części tej księgi, do skomplikowanej i, wydawać by się mogło, beznadziejnej sytuacji między Tadeuszem i jego uczuciem do Zosi a romansem z Telimeną – opowiada Manio Lo.

Manio Lo, czyli Mariusz Walterowicz, wychował sięw Bełchatowie (woj. łódzkie), a obecnie mieszka w Katowicach. Jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA we Wrocławiu, jednak od 6 lat związany jest bardziej z tatuażem niż z fotografią. Bazując na tatuażu tradycyjnym, projektuje czasem ilustracje, etykiety czy koszulki, wykorzystuje również swój zawód do pomocy organizacjom prozwierzęcym.

Manio Lo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Manio Lo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal/Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada). Kolejny plakat przygotuje artystka wizualna i fotografka Marta Zdulska.

Manio Lo, plakat do Księgi VIII: Zajazd
Wystawa podsumowująca projekt: styczeń 2018 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR