• 2017-07-29

Feliks Zwierzchowski. Projekt Wisła

Działający od 1947 roku Związek Polskich Artystów Fotografików posiada duży zbiór archiwaliów – negatywów i pozytywów fotograficznych. Przez dekady gromadzono cenne dzieła najznakomitszych polskich fotografów także fotografie Feliksa Zwierzchowskiego.

Feliks Zwierzchowski, „Malinówka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feliks Zwierzchowski, „Malinówka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W zasobach ZPAF znajdują się prace takich twórców jak: Jan Bułhak, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Edmund Kupiecki, Zofia Rydet i wielu innych. W 2014 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się rozpocząć proces digitalizacji i upowszechnienia części kolekcji. Zdigitalizowanych zostało 1166 obiektów, w tym 330 negatywów (w tym płytki szklane) oraz 836 pozytywów, w tym zbiór kart gabinetowych z przełomu XIX i XX wieku.

Feliks Zwierzchowski – artysta urodzony w Warszawie. Zaczął fotografować, mając 14 lat. Kamerę pożyczał od kolegów. W 1928 roku kupił aparat skrzynkowy „Box Tengor” firmy Zeiss i zajął się fotografią na poważnie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego aktywnie fotografował. Podczas II wojny światowej wykonywał zdjęcia pamiątkowe i rodzinne w okupowanej Warszawie. W tym czasie był też wspólnikiem i pracownikiem sklepu branży fotograficznej. Po wojnie założył i prowadził koło fotograficzne w Grodzisku Mazowieckim. W 1950 roku został właścicielem księgarenki F. Zwierzchowski i spółka przy ul. Wilczej w Warszawie. Był założycielem i dożywotnim kustoszem Biblioteki ZPAF, którą utworzył w 1951 roku. Artysta zmarł w Warszawie.

Feliks Zwierzchowski, „Krajobraz z garbami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Feliks Zwierzchowski, „Krajobraz z garbami” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym tematem jego prac fotograficznych było krajoznawstwo i krajobraz, wykonywał także zdjęcia katalogowe i techniczne. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i na świecie. Jego prace znalazły się w wielu publikacjach. Przez wiele lat realizował swój życiowy Projekt Wisła – fotografował miasta i wsie po obu brzegach rzeki. W ten sposób powstał unikatowy i bezcenny materiał, z którego przygotował makietę książki, ale nie zdążył jej wydać.

Projekt Wisła. Feliks Zwierzchowski. Fotografie z lat 1958-89
Kurator wystawy: Jolanta Rycerska
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Od 1 do 30 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 8 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz