Co z Was wyrośnie?

Wystawa Co z Was wyrośnie?, organizowana z okazji jubileuszu 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury, opowiada o tym, jak spotkanie ze sztuką oraz instruktorami zajęć twórczych może wpłynąć na nasze życie. To próba odpowiedzi na pytania o funkcję, zadania i rolę placówek kulturalnych poprzez osoby, które dorastały w bliskim kontakcie z ofertą kulturalną Gdańskiego Archipelagu Kultury.

„Co z Was wyrośnie?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Co z Was wyrośnie?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Monika Jarząbek, będąca kierowniczką Stacji Orunia – jednego z domów kultury należącego do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury. Do realizacji pomysłu zaprosiła fotografkę J. W. Wojdowską oraz graficzkę Aleksandrę Abakanowicz. Ojcem kreatywnym portretów został Yach Paszkiewicz.

50 lat Gdańskiego Archipelagu Kultury skłoniło do refleksji – co powiedzieć o nas samych, co powiedzieć o tych latach działalności placówki, jak mówić o domach kultury, o ich miejscu i roli. Wtedy pomyśleliśmy, że to nie my powinniśmy mówić jaką funkcję pełnimy i czym może być dom kultury dla wielu z nas; o tym najlepiej powiedzą… nasi ambasadorowie. To przekorne pytanie zadajemy więc wam – publiczności, oglądaczowi, uczestnikowi życia codziennego z kulturą czy bez, przechodniowi, dorosłemu i dziecku, urzędnikowi i pani ze sklepu obok – mówi Monika Jarząbek.

Co z Was wyrośnie? jest wystawą podróżującą; zawędruje do ludzi – na ulice miasta, imprezy plenerowe; zaczepi w drodze do pracy, albo w czasie popołudniowego spaceru. Nie sposób uciec przed pytaniem: „co z nas wyrośnie”?

Sama mogłabym zostać… ambasadorką domu kultury. Dom kultury to moje życie zawodowe i pasja w jednym. Sama zawdzięczam podobnej instytucji, że jako dziecko zostałam „zarażona” pasją do teatru. Idea takiego miejsca jest dla mnie fenomenem; to wolna przestrzeń, gdzie każdy kto chce tworzyć, kreatywnie działać odnajdzie się; tu nie trzeba być wielkiej miary artystą, aby choć raz w życiu zobaczyć swoje obrazy na wystawie, albo powiedzieć słowo na scenie. Nie wychowujemy tylko przyszłych artystów, wychowujemy… kreatywnych ludzi – inżynierów, lekarzy, urzędników. Obcowanie ze sztuką daje umiejętność twórczego, kreatywnego myślenia, która jest ważna w każdej dziedzinie życia – dodaje Monika Jarząbek.

Co z Was wyrośnie?
Kuratorka: Monika Jarząbek
Od 8 do 18 sierpnia 2017 roku
Wyspa Skarbów, Oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury

Dodaj komentarz