Współczesne mamy rysują!

29 lipca Galeria Minus1.artspace zaprasza na wystawę dwóch autorek Jolanty Jastrząb i Aleksandry Aniszewskiej, które łączy rowerowa pasja oraz jej ważny związek z macierzyństwem.

Jola Jastrząb, Aleksandra Aniszewska, „MAMAzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jola Jastrząb, Aleksandra Aniszewska, „MAMAzy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rower jako atrybut współczesnej mamy występuje tu w wielu odsłonach, za każdym razem będąc pretekstem do opowiadania o wartościach i przestrzeni, jaką otwiera, również w znaczeniu psychologicznym. Efektem obserwowania świata poprzez filtr mama/rower są niejednoznaczne i unikalne ślady, będące zapisem stanów emocjonalnych, fascynacji, obaw i zachwytów.

Jola Jastrząb pisze o wystawie:  Prezentowana tutaj historia jest wynikiem ostatnich moich obserwacji. Rower to od lat pasja mojej rodziny. (…) Tak naprawdę w tej historii, w tych obrazkach, mówię o pewnym paradoksie, o tym, że ta rowerowa pasja to obszar ekstremalnych sportów, zatem jej zgłębianie niejednokrotnie okupione jest porażkami, wypadkami, które stają się niestety integralnym elementem rowerowej jazdy. Podejmuję tu problem wykluczających się stanów emocjonalnych jako matki, zachwytu i przerażenia jednocześnie.

Jola Jastrząb – urodziła się w Częstochowie w 1971 roku. Profesor nadzwyczajny ASP w Katowicach, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Malarstwa i kierownika Środowiskowych Studiów Doktoranckich. Prowadzi Pracownię Rysunku I roku na kierunku Malarstwo. Jest koordynatorem międzyuczelnianego kierunku Arteterapia prowadzonego przez trzy katowickie uczelnie: AM, ASP i UŚ. Prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od 2010 roku realizuje projekty artystyczne w działaniach terapeutycznych.

Aleksandra Aniszewska mówi: Rysuję dopiero od kwietnia tego roku w ramach L4…, gdyż jestem w ciąży. Zaczęło się od narysowania obrazka dla dziecka i rozwijało się przy każdym kolejnym. Ilustracje głównie rowerowe… z każdą ilustracją więcej fantazji. Są pracochłonne z uwagi na ilość szczegółów… Wykonane mazakami.

Aleksandra Aniszewska – urodziła się w 1983 roku. Pracownik samorządowy na Wydziale Urbanistyki i Architektury w Rudzie Śląskiej. Nie kończyła studiów artystycznych. Talent ma po tacie. Ma siostrę xero, równie utalentowaną… W przeszłości zajmowała się fotografią. Głównie jeździ na ostrym kole. Dużo i na długich dystansach.

MAMAzy. Jola Jastrząb i Aleksandra Aniszewska
Otwarcie wystawy: 29 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Minus1.artspace w Katowicach

Dodaj komentarz