Fotografując czarodziejski ogród

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na wystawę fotografii Leszka Pękalskiego Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego.

Leszek Pękalski, „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Pękalski, „Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Jerzy Pękalski  urodził się w 1944 roku. Jest fotografikiem, dydaktykiem fotografii, nauczycielem akademickim, z wykształcenia fizykiem-teoretykiem. Członek ZPAF, rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej, członek honorowy Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prezentował 11 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w ok. 200 wystawach krajowych i zagranicznych, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Reprodukcje jego prac były licznie publikowane w prasie i wydawnictwach książkowych; jest współautorem (z Mirosławem Wiśniewskim) albumu Polska – dwory, dworki (1995), autorem bestselerowego, wysoko ocenianego podręcznika Kalejdoskop fotografii.

Józef Chełmowski (1934–2013) to wybitny twórca ludowy z Kaszub. Malował, rzeźbił, był filozofem oraz twórcą książek wydawanych w jednym egzemplarzu. Konstruował instrumenty, które „prawie” grały i maszyny, które „prawie” (albo rzeczywiście) działały. „Uroczy gaduła” czytywał Goethego w oryginale. W swojej sztuce komentował wydarzenia w kraju i na świecie. Nie dbał o trwałość swoich dzieł. Uważał, że mogą umrzeć wraz z nim. Niestety w dużej mierze ma to właśnie miejsce i wiele jego prac potrzebuje pilne konserwacji.

„Czarodziejski ogród”, który starałem się udokumentować swoimi zdjęciami, jest wspólnym dziełem Pana Józefa i jego żony. Pani Jadwiga Chełmowska przez te wszystkie lata troskliwie sadziła i pielęgnowała drzewa i kwiaty, którym ów ogród wiele ze swojego uroku zawdzięcza. Czyni to do dziś – mówi Leszek Pękalski.

Leszek Pękalski. Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego
Wernisaż 28 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 20 sierpnia 2017 roku
Centrum św. Jana w Gdańsku

Dodaj komentarz