• 2017-07-28

Polski Książę i dybuk na tegorocznym MFF w Wenecji

27 lipca podczas konferencji prasowej przedstawiono program 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Do konkursowej sekcji Venice Classics – Documentary on Cinema zaproszono film Książę i dybuk Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Michał Waszyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Waszyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy w Wenecji to międzynarodowy festiwal filmowy, który uważany jest za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako Esposizione Internazionale d’Arte Cinematografica. Obecnie festiwal jest częścią Biennale w Wenecji. W tym roku jedynym polskim filmem w programie festiwalu będzie Książę i dybuk Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Film został zakwalifikowany do konkursowej sekcji Venice Classics – Documentary on Cinema.

Książę i dybuk to dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, wyjątkowego filmowca, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał swoją tożsamość. Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? Książę i dybuk to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu.  Był odpowiedzialny za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją. Był to Dybuk – wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie.

74. MFF w Wenecji odbędzie się od 30 sierpnia do 9 września 2017 roku

Książę i dybuk, reż. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski
Polska premiera: jesień 2018 roku

Dodaj komentarz