Zakazana lektura Jung Chang

Poruszająca książka Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Jung Chang ukaże się na polskim rynku wydawniczym 2 sierpnia nakładem wydawnictwa Znak. Jest to opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny, której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian społeczno-politycznych.

Jung Chang, „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Jung Chang” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jung Chang, „Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin Jung Chang” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała. Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mężem zaczęli dostrzegać okrucieństwo Mao, oboje doświadczyli bezwzględnych prześladowań podczas Rewolucji Kulturalnej, byli torturowani i zostali zesłani do obozów pracy.

Mała Jung dorastała jako Pionierka z Czerwoną Książeczką pod pachą, ale jako młoda kobieta zdecydowała się skorzystać z cudem nadarzającej się okazji i opuścić swój kraj na zawsze. Mieszkając w Londynie napisała książkę, która pozwoliła zrozumieć światu, czym tak naprawdę są współczesne Chiny.

Od czasu pierwszego wydania Dzikie łabędzie zostały przetłumaczone na 37 języków, jednak w Chinach książka ta jest nadal na indeksie dzieł zakazanych.

Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin
Premiera: 2 sierpnia 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz