• 2017-07-28

Kobiety z przeszłością

Dwie kobiety  to prezentowany na ostatnim Berlinale dramat, którego siłą napędową są dwie wybitne francuskie aktorki – Catherine Deneuve i Catherine Frot. We Francji przez weekend otwarcia film obejrzało ponad 500 tys. osób.

„Dwie kobiety”, reż. Martin Provost (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Dwie kobiety”, reż. Martin Provost (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie. Każdy kolejny dzień niczym nie różni się od poprzedniego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy bohaterka odbiera telefon od Beatrice, siedemdziesięcioparoletniej kobiety, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Szybko okazuje się, że Beatrice jest całkowitym przeciwieństwem Claire, ale obie panie łączy o wiele więcej, niż mogłyby przypuszczać…

Martin Provost – przyszedł na świat w 1957 roku we francuskim Breście. Przygodę ze światem kina rozpoczął przed kamerą. W latach 70. i 80. grywał głównie w serialach i filmach telewizyjnych. Najbardziej znanym tytułem w jego dorobku aktorskim po dziś dzień pozostaje komedia Panowie, dbajcie o żony z Louisem de Funèsem. Być może dlatego w latach 90. przerzucił się na scenopisarstwo i reżyserowanie – i tu szybko odniósł o wiele większe sukcesy. Jego Serafina, dramat biograficzny o niezwykłej malarce, odpowiedniczce naszego Nikifora, zdobył siedem Cezarów i wiele innych nagród na międzynarodowych festiwalach. Dobre recenzje zebrała również Violette, filmowy portret francuskiej pisarki, autorki Bękarta. Pokazywanym premierowo na 67. Berlinale filmem Dwie kobiety reżyser ugruntował swoją pozycję specjalisty od kina kobiecego.

Dwie kobiety, reż. Martin Provost
Premiera: 25 sierpnia 2017 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz