Krótka historia o Autosanie H-9

Projekt Przybylskiego to krótka historia o Autosanie H-9, który produkowany był w latach 1973-2006. Przedstawiona na wystawie dokumentacja fotograficzna obejmuje 150 pojazdów ze 150 polskich miast.

Igor Przybylski, „Jadę tam gdzie jadę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Przybylski, „Jadę tam gdzie jadę” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seria Autosana H-9 przedprodukcyjna pojawiła się już w roku 1970. Prace nad projektem trwały od 1967 roku, udział w nich miał znany malarz Zdzisław Beksiński, pewne elementy stylistyczne z projektu jego prototypu zostały przemycone do seryjnego modelu. Żaden inny pojazd transportu publicznego nie był aż tak popularny. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każdy, kto dziś ma 30 lub więcej lat takim pojazdem, choć raz w życiu, podróżował.

Wiele udokumentowanych pojazdów już nie istnieje. Liczne oddziały PKS zostały sprzedane lub ogłosiły upadłość. Dokumentację uzupełniają fotografie kilku polskich, nieistniejących lub przebudowanych, prowincjonalnych dworców PKS-u. Muzycznym akcentem jest utwór: Last dance with Autosan, który jest specyficznym epitafium dla tego typoszeregu pojazdów. Prócz fotografii i dźwięków na wystawie pojawią się także obrazy – interpretacje detali nadwozia tego motoryzacyjnego klasyka.

Igor Przybylski. Jadę tam gdzie jadę
Wernisaż: 27 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria m² w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR