• 2017-07-27

Czytaj w plenerze

W dniach od 28 do 30 lipca odbędzie się po raz szósty Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni. W programie spotkaniami z pisarzami, bogata oferta książek przygotowana przez 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

6. Nadmorski Plener Czytelniczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

6. Nadmorski Plener Czytelniczy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku, oprócz stałych gości (Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek) do Gdyni zawitają także Jacek Dehnel, polski pisarz współczesny, poeta i tłumacz; Sylwia Zientek, autorka powieści obyczajowych i historycznych oraz Artur Domosławski, reporter nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2017. Dla miłośników kryminału ciekawym może okazać się spotkanie z Mariuszem Czubajem, laureatem nagrody Wielkiego Kalibru 2017 czy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Joanna Mucha, posłanka i była minister, opowie o swoim debiucie literackim i skąd pomysł na powieść z gatunku postapo. Nina Majewska-Brown, Bernadeta Prandzioch i Agnieszka Pietrzyk porozmawiają zaś o swoich inspiracjach, pomysłach oraz o bohaterkach, które stworzyły. Tematy historyczne w kontekście Gdyni, miasta-gospodarza, podejmie na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści Dżoker i Domino. W plenerowej księgarni będzie można zapoznać się z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia oraz tegorocznych do niej nominowanych.

W czasie wakacji nie mogłoby także zabraknąć tematów podróżniczych; o wyzwaniach i radościach jakie niesie za sobą odwiedzanie najodleglejszych zakątków świata opowie Jacek Pałkiewicz. Natomiast w podróż do świata satyry i piosenki zabierze uczestników Krzysztof Daukszewicz – felietonista, tekściarz, poeta i piosenkarz. Spotkania z autorami, które będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze Nadmorskim, w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskiej Szkole Filmowej, poprowadzą Jerzy Kisielewski i Piotr Dobrołęcki, a także Marek Przybylik i Tomek Pawlik.

Na najmłodszych czekają szczególne atrakcje, między innymi morskie warsztaty plastyczne z Piotrem Karskim i rodzinne czytanie bajek organizowane przez Fundację Miasto Słów. Michał Zawadka, autor książek społecznych i mówca motywacyjny poprowadzi wyjątkowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. Bogaty program działań dla najmłodszych przygotowała również Miejska Biblioteka w Gdyni.

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Relaks wśród książek na 6. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym umilać nam będzie muzyka bluesowa w wykonaniu zespołu Big Jack. Trio Jacka Siciarka z towarzyszeniem Przemka Dyakowskiego, wybitnego saksofonisty jazzowego (codziennie od piątku do niedzieli o godzinie 18.00).

Filmową atrakcją Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego będzie sobotni pokaz filmu Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy oraz spotkanie z reżyserem Januszem Majewskim i aktorką Magdą Zawadzką w Gdyńskim Centrum Filmowym, 29 lipca.

6. Nadmorski Plener Czytelniczy
Od 28 do 30 lipca 2017 roku
Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, Gdynia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR