• 2017-07-27

Kromer Biecz Festival – najmniejsza stolica muzyki dawnej w Europie

Koncerty w cennych zabytkach, czołówka światowych i polskich wykonawców, niezwykła atmosfera „polskiego Carcassone”. Urokliwy Biecz o średniowiecznych korzeniach zaprasza na 3. edycję Kromer Biecz Festival, która odbędzie się w dniach od 10 do 13 sierpnia.

3. Kromer Biecz Festival (źródło: materiały prasowe)

3. Kromer Biecz Festival (źródło: materiały prasowe)

Mimo swej krótkiej historii Kromer Biecz Festival zyskał rangę jednego z najważniejszych wydarzeń regionu. Pomysł prezentowania muzyki dawnej w epokowych wnętrzach, w kontekście historycznym miasta, a przede wszystkim w odwołaniu do dokonań patrona festiwalu – wybitnego polskiego dyplomaty, pisarza, historyka, autora traktatów muzycznych Marcina Kromera – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Idee te kontynuowane będą podczas tegorocznej edycji.

Festiwal uświetni aż dwoma występami renomowany zespół Micrologus, który zasłynął swymi interpretacjami wokalno-instrumentalnej muzyki średniowiecza i renesansu. Pierwszego dnia grupa wykona laudy pochodzące z XIII-wiecznego rękopisu toskańskiej Kortony Laudario di Cortona. Dzień później w programie opatrzonym tytułem Devote passioni usłyszymy muzykę religijną XIV i XV wieku z L’Aquili – repertuar, który Micrologus jako pierwszy wykonał współcześnie.

Podczas festiwalu podziwiać także będzie można wybitnego czeskiego lutnistę i teorbistę Jana Čižmářa, który w swym solowym recitalu zaprezentuje muzykę z tabulatur XV i XVI wieku. W świat niezwykłych Sonat misteryjnych Heinricha Ignaza Franza von Bibera wprowadzi Robert Bachara – jeden z najbardziej obiecujących, a jednocześnie wiernych historycznym praktykom wykonawczym interpretatorów dawnego repertuaru skrzypcowego. Śpiewy z odkrywanych na nowo polskich zbiorów sióstr Klarysek przedstawi zespół Flores Rosarum. Światowe arcydzieło nie bez polskiego wątku, bo napisane dla wybitnie uzdolnionego pochodzącego z Gdańska klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha wykona pochodzący z Rzymu klawesynista Andrea Buccarella.

Z baroku do renesansu, w programie zawierającym muzykę kameralną z dworu „Króla Słońce” Ludwika XIV, zabierze nas z kolei włoski wirtuoz violi da gamba Paolo Pandolfo, któremu towarzyszyć będzie znakomita polska oboistka Magdalena Karolak i wspomniany już włoski klawesynista Andrea Bucarella.

Festiwal zamkną laudy – polskie i włoskie z XVI wieku – tak finał uświetni grający na instrumentach historycznych i zdobywający coraz większe uznanie polski zespół Corde Armoniche wraz z solistami: Moniką Wieczorkowską (sopran), Joanną Rot (alt) i Tomaszem Krzysicą (tenor).

3. Kromer Biecz Festival
Od 10 do 13 sierpnia 2017 roku
Bieckie Biuro Festiwalowe
Wstęp na koncerty i wydarzenia jest bezpłatny

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR