• 2017-07-26

Obejrzyj Zwierciadło Bergmana

30 lipca w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Zwierciadło Bergmana, na której zaprezentowany zostanie warsztat twórczy Ingmara Bergmana, jego podejście do scenariusza, inscenizacji, pracy z aktorem. Nie zabraknie również przeglądu polskiej recepcji twórczości reżysera.

„Zwierciadło Bergmana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zwierciadło Bergmana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę złożą się fotosy, plakaty do wszystkich filmów reżysera, które były wyświetlane w kinach w Polsce, recenzje, programy kinowe, a także materiały audiowizualne zrealizowane przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. O znaczeniu Bergmana mówią w nich m.in.: Krzysztof Zanussi, Mariusz Wilczyński, Magdalena Łazarkiewicz, Filip Bajon, Robert Gliński i rektor łódzkiej Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek. Będzie można także zobaczyć latarnię magiczną i projektor – ten sam typ, którego używał Bergman.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną materiały ze zbiorów własnych Muzeum, z archiwum prywatnego prof. Tadeusza Szczepańskiego – kuratora wystawy, oraz pozyskane z Ambasady Szwecji, Fundacji Bergmana (Stiftelsen Ingmar Bergman), Sjöberg Bildbyrå, Svensk Filmindustri, a także Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji wystawie towarzyszyć będą pokazy filmu Więcej niż Bergman w reżyserii Jane Magnusson i Hynek Pallas, które odbędą się w kinie Kinematograf w dniu wernisażu oraz 30 sierpnia i 30 września.

Zwierciadło Bergamana
Od 30 lipca do 22 października 2017 roku
Kurator: Tadeusz Szczepański
Wernisaż: 30 lipca, godz. 17.00
Muzeum Kinematografii w Łodzi

Dodaj komentarz