• 2017-07-26

Portrety twórców

Do 13 sierpnia w BWA Galerii Zamojskiej można oglądać na wystawę fotografii Andrzeja Szumowskiego pt. Twórcy.

Andrzej Szumowski, „Twórcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Szumowski, „Twórcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nikt się chyba nie spodziewał, że jest ich tak wielu. A to przecież i tak nie wszyscy, bo nie do każdego dotarł Andrzej Szumowski, a byli tacy, którzy odrzucili zaproszenie. Malarze, muzycy, aktorzy, animatorzy kultury, fotografowie, pisarze. Ich portrety szczelnie wypełniają przestrzeń wystawienniczą zamojskiego BWA.

Wielu znamy z sal koncertowych, ulicy, mediów, ale są też niespodzianki. Można więc potraktować ten cykl jako opowieść o mieście artystów. Zamość miastem artystów? A dlaczego nie? Artyści z małych miast nieraz już wypływali na szerokie wody. A i Zamość miał w tym swój udział. Wydobyci z cienia, a czasem z półcienia fotograficznego studia i umieszczeni w galerii, pokazują się w nowej odsłoni(…).

Mogę się tylko domyślać, że podobne tematy poruszał Andrzej Szumowski z gośćmi zapraszanymi do studia. Bo, jak mi powiedział podczas jednego ze spotkań, „Fotografia to nie sprzęt”. Każde z tych zdjęć ma swoja historię. Składają się na nią godziny rozmów, którym towarzyszył suchy trzask migawki. Tylko w takich okolicznościach może zrodzić się miedzy ludźmi intymność, która rozluźnia modelkę/modela i daje szansę na wydobycie w fotografii głębokiej prawdy o człowieku. I dlatego właśnie warto zobaczyć zamojskich twórców w obiektywie Andrzeja Szumowskiego.

Eliza Leszczyńska-Pieniak

Andrzej Szumowski. Twórcy
Od 18 lipca do 13 sierpnia 2017 roku
BWA Galeria Zamojska

Dodaj komentarz