• 2017-07-25

Monika Borzym śpiewa poezje Anny Świerszczyńskiej

Muszę to zrobić to tytuł singla zapowiadającego płytę z poruszającymi tekstami Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu wokalistki jazzowej Moniki Borzym. Album, który ukaże się 28 lipca, zawiera 12 tekstów poetki, do których muzykę skomponował Mariusz Obijalski.

Monika Borzym, „jestem przestrzeń” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Monika Borzym, „jestem przestrzeń” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W nagraniu płyty wzięli udział także Wojciech Waglewski i gitarzysta John Scofield. W dniu premiery, 28 lipca, odbędzie się uroczysty koncert prezentujący cały materiał. Wydawcą i organizatorem wydarzenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Anna Świrszczyńska, poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jest uznawana za ważny głos tamtej epoki. Teksty, które zostały wybrane na płytę przez cenioną reżyserkę Agnieszkę Glińską, pokazują wielowymiarowość jej twórczości. Jest to poezja surowa, precyzyjna, pozbawiona ubarwień i ozdobników. Istotna jest tu przede wszystkim treść, prezentująca ważne dla każdego człowieka problemy – samotność, cierpienie, cielesność, macierzyństwo, pożądanie, namiętność, szczęście i strach.

Muszę to zrobić to jeden z tekstów Świrszczyńskiej, pokazujący jak wrażliwą oraz świadomą swojego losu i czasu była osobą. Utwór zapowiada płytę jestem przestrzeń, na której znajdzie się 12 poruszających tekstów poetki. Album ukaże się w ramach cyklu projektów muzycznych pod hasłem „Pamiętamy’44”, organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Monika Borzym, jestem przestrzeń
Premiera: 28 lipca 2017 roku
Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego
Współwydawca i dystrybutor: Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz