MIASTOmovie o kinie zaangażowanym

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina przyglądającego się architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Filmy (nierzadko pokazywane w naszym kraju po raz pierwszy tytuły z całego świata) stanowią punkt wyjścia do dyskusji o różnych aspektach życia miasta i zgłębiającej miejskość sceny artystycznej.

„Desert Coffee” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Desert Coffee” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas poprzednich edycji zaproszeni goście rozmawiali z publicznością m.in. na temat gentryfikacji, wyzwań współczesnego mieszkalnictwa, miejskiej estetyki czy roli rzeki w życiu miasta. W związku z wyraźnym renesansem koncepcji życia w małej wspólnocie podczas nadchodzącego MIASTOmovie przyjrzymy się różnym wymiarom i aspektom sąsiedztwa – wprowadzają w motyw przewodni 5. edycji festiwalu organizatorzy. –Dziś to hasła społeczności lokalnej, budowania relacji dobrosąsiedzkich czy sąsiedzkiego sieciowania nadają ton dyskusji o współczesnym, dobrym mieście.

Filmem otwarcia 5. edycji MIASTOmovie będzie Desert Coffee autorstwa wychowanego w Szwecji polskiego reżysera Mikaela Lypińskiego. W Kalifornii, na pustyni Sonora, znajduje się dzikie miasteczko Slab City. Zamieszkują go uciekinierzy z amerykańskiego snu: są w różnym wieku, przywieźli ze sobą różne historie, ale wszyscy wybrali wolność, nawet za cenę najbardziej podstawowych wygód. W życie nieformalnego osiedla wprowadza nas Rob – właściciel prowizorycznej kafejki internetowej (jedynego tu zelektryfikowanego miejsca), serwującej najlepszą kawę w okolicy. Czy Slab City to realizacja utopii o sąsiedztwie idealnym czy może przeciwnie – ucieczka przed presją, jaką nakładają na nas społeczności, w których mieszkamy?

5. Festiwal Filmowy MIASTOmovie we Wrocławiu
Od 17 do 22 października 2017 roku

Dodaj komentarz