Pastelowy osiedlowy

Wystawa Bartosza Kokosińskiego w Galerii Monopol pt. Pastelowy osiedlowy ma swoje źródło w refleksji nad estetyką przestrzeni miejskiej w Polsce.

Bartosz Kokosińki, „Pastelowy osiedlowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Kokosińki, „Pastelowy osiedlowy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć coraz częściej krytykowana jest „pasteloza” naszych osiedli, trudno ocenić, czy przynosi to jakieś realne efekty. Dużo łatwiej da się zauważyć niepokojąco szybki proces starzenia się termomodernizowanych elewacji. Razem z reklamami, porzuconymi osiedlowymi budami i innymi elementami przestrzeni, stapiają się one w psychodeliczną współczesną ruinę.

Modernistyczna estetyka ładu i kolorystycznej oszczędności, z różnym skutkiem stosowana w czasach PRL-u, jawi się w tym kontekście jako elegancka i wyrafinowana, ale jest też być może praprzyczyną owego stanu rzeczy. Czy to barwne szaleństwo ma swoje źródło w niemożliwych wcześniej do zrealizowania potrzebach estetycznych i skrywanym zamiłowaniu do ludowej strojności?

Bartosz Kokosiński tak jak w swoich wcześniejszych cyklach, np. Szumy czy Obrazy pożerające rzeczywistość poszukuje estetycznych punktów skrajnych. Bywa, że artysta sprowadza obraz lub obiekt do minimalistycznej syntezy, aby innym razem doprowadzić do jego maksymalnego przeładowania materią. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno starsza prace jak i realizacje przygotowane specjalnie dla galerii Monopol.

Bartosz Kokosiński. Pastelowy osiedlowy
Od 27 lipca do 2 września 2017 roku
Wernisaż: 26 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Monopol w Warszawie

Dodaj komentarz