Sztuka permanentna

Galeria Za Szafą we Wrocławiu zaprasza od 28 lipca na wystawę Andrzeja Lachowicza. Wystawa towarzyszy jubileuszowi 70-lecia ZPAF.

Andrzej Lachowicz, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz – urodził się w 1939 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. W 1970 roku razem z żoną Natalią Lach-Lachowicz i Zbigniewem Dłubakiem założyli neoawangardową, poszukującą grupę Permafo. W działalność Permafo wpisana była kontestacja i podważanie zasad obowiązujących wtedy w sztuce, dzięki czemu grupa przez ponad 10 lat istnienia była jednym z najciekawszych zjawisk na artystycznej mapie Polski.

Andrzej Lachowicz to jedna z najciekawszych postaci środowiska dolnośląskich artystów drugiej połowy XX wieku. Był twórcą wszechstronnym – zajmował się malarstwem, grafiką, sztukami audiowizualnymi, filmem, a przede wszystkim fotografią. Ważnym obszarem jego działalności były rozważania teoretyczne na temat sztuki – był autorem wielu tekstów, m.in. Poziomy energetyczne sztuki, Zwątpienie i nadzieja i postulatów artystycznych.

Stworzył pojęcie sztuki permanentnej, które rozwijał w ciągu swojej całej działalności artystycznej. Był badaczem języka wizualnego fotografii. Brał czynny udział w życiu artystycznym Wrocławia — inicjował i organizował dyskusje o sztuce, dyskursy teoretyczne, wystawy własne i innych artystów, także z zagranicy. Wraz z Andrzejem Willem i Natalią LL zainicjował wrocławskie Triennale Rysunku. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli konceptualizmu w Polsce. Na wystawie prezentujemy prace z kolekcji prywatnej eksponowane w 2016 roku w Studio F7 w Warszawie.

Andrzej Lachowicz
Od 28 lipca do 27 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 28 lipca  2017 roku, godz. 18.00
Galeria Za Szafą we Wrocławiu

Dodaj komentarz