Sztuka permanentna

Galeria Za Szafą we Wrocławiu zaprasza od 28 lipca na wystawę Andrzeja Lachowicza. Wystawa towarzyszy jubileuszowi 70-lecia ZPAF.

Andrzej Lachowicz, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz, 1970 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Lachowicz – urodził się w 1939 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu w pracowni profesora Stanisława Dawskiego. W 1970 roku razem z żoną Natalią Lach-Lachowicz i Zbigniewem Dłubakiem założyli neoawangardową, poszukującą grupę Permafo. W działalność Permafo wpisana była kontestacja i podważanie zasad obowiązujących wtedy w sztuce, dzięki czemu grupa przez ponad 10 lat istnienia była jednym z najciekawszych zjawisk na artystycznej mapie Polski.

Andrzej Lachowicz to jedna z najciekawszych postaci środowiska dolnośląskich artystów drugiej połowy XX wieku. Był twórcą wszechstronnym – zajmował się malarstwem, grafiką, sztukami audiowizualnymi, filmem, a przede wszystkim fotografią. Ważnym obszarem jego działalności były rozważania teoretyczne na temat sztuki – był autorem wielu tekstów, m.in. Poziomy energetyczne sztuki, Zwątpienie i nadzieja i postulatów artystycznych.

Stworzył pojęcie sztuki permanentnej, które rozwijał w ciągu swojej całej działalności artystycznej. Był badaczem języka wizualnego fotografii. Brał czynny udział w życiu artystycznym Wrocławia — inicjował i organizował dyskusje o sztuce, dyskursy teoretyczne, wystawy własne i innych artystów, także z zagranicy. Wraz z Andrzejem Willem i Natalią LL zainicjował wrocławskie Triennale Rysunku. Uznawany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli konceptualizmu w Polsce. Na wystawie prezentujemy prace z kolekcji prywatnej eksponowane w 2016 roku w Studio F7 w Warszawie.

Andrzej Lachowicz
Od 28 lipca do 27 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 28 lipca  2017 roku, godz. 18.00
Galeria Za Szafą we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR