• 2017-07-24

Pejzaże z lotu ptaka

OVER to najnowszy projekt fotograficzny Kacpra Kowalskiego, jednego z najczęściej nagradzanych polskich fotografów. Wystawa zostanie zaprezentowana w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Fotograficznego w Landskronie na przełomie września i października.

Kacper Kowalski, „Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kacper Kowalski, „Over” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak jak w przypadku poprzednich projektów, Kowalski operuje wyłącznie fotografią z lotu ptaka, wiernie stosując tą samą metodę fotograficzną, równocześnie pilotując paralotnię lub wiatrakowiec. Kontrolując tor lotu i kadr, poszukuje dwóch ideałów: emocjonalnie idealnej klatki i spełnienia w pilotażu.

Warunków pogodowych Kowalski używa na równi z techniką fotografowania; pogoda jest jednym ze świadomie stosowanych ograniczeń formalnych w jego pracach. To ona, w połączeniu z włóczęgą w poszukiwaniu opowieści, nadaje fotografiom niepowtarzalny charakter, bo ważne jest to, aby miejsce fotografowania zobaczyć, poczuć i dopiero wtedy nacisnąć spust migawki. I tak się dzieje w projekcie OVER: bardziej istotne jest to, co rejestruje świadomość, od tego, co mechanicznie rejestruje jego oko.

To dlatego używa siebie i swoich doświadczeń jako pilota, jako narzędzi, które pozwalają powołać do życia formalnie oszczędne i uporządkowane kadry. W środowisku, które mu nie sprzyja, przywołuje obraz ziemi niczyjej: porzuconej przez człowieka, pozbawionej życia i emocji, stanowiącej kres człowieczeństwa. Opowiada też osobistą historię życia w powietrzu przez ostatnie 20 lat. Trudno uwierzyć, że te dokumentalne zdjęcia udało się wykonać w samym sercu gęsto zaludnionej Europy.

Kacper Kowalski – urodził się w 1977 roku. Jako architekt z wykształcenia, przez cztery lata zajmował się projektowaniem budynków – zrezygnował z tego zajęcia poświęcając się lataniu i fotografii. Jego prace były nagradzane i otrzymywały wyróżnienia na wielu międzynarodowych konkursach, w tym World Press Photo (2009, 2014, 2015).

Kacper Kowalski. OVER
Od 2 września do 21 października 2017 roku
Międzynarodowy Festiwal Fotograficzny w Landskronie

Dodaj komentarz