• 2017-07-24

Nad morzem w Bytomiu

Za sprawą wystawy czasowej In mari via tua. W morzu twoja droga można poczuć morską bryzę i zasmakować marynarskiego życia. Nazwa wystawy to dawna łacińska dewiza, ważna także obecnie w krajach nadmorskich. Aktualne jest również przekonanie, że kto ma dostęp do morza – ten ma dostęp do całego świata! Morska ekspozycja w Muzeum Górnośląskim zaprasza widzów w sentymentalną podróż po wezbranych wodach, umożliwiając im zobaczenie zabytków i przedmiotów używanych po dziś dzień w żegludze morskiej.

„In mari via tua. W morzu twoja droga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„In mari via tua. W morzu twoja droga” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty związane z marynarką wojenną, w tym pamiątki po sławnej Flotylli Pińskiej, eksponaty z zakresu umundurowania i symboliki wojenno-morskiej, jak również modele statków i okrętów, które ongiś pływały pod polską banderą. Zwiedzający zobaczą ich wyposażenie, przedmioty, które służą zabezpieczeniu życia na morzu, a także pamiątki po ludziach związanych z morzem.

W Bytomiu na trzy miesiące zagoszczą pamiątki po znanych polskich statkach pasażerskich, w tym po najsłynniejszym, przepięknym „Batorym”, po „Piłsudskim czy „Kościuszce. Wyobraźnię pobudzą również przyrządy nawigacyjne, mapy morskie, obrazy marynistyczne, bandery, przedmioty z archeologii podwodnej, elementy uzbrojenia i symboliki morskiej. Uzupełnieniem ekspozycji będą XVIII-wieczne grafiki autorstwa holenderskiego marynarza i artysty grafika Reiniera Noomsa zwanego Zeemanem, przedstawiające jemu współczesne statki i okręty, bitwy morskie oraz życie portowe.

Wystawa organizowana jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni oraz Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

In mari via tua. W morzu twoja droga
Od 27 czerwca do 3 września 2017
Kurator: dr Wojciech Moś
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz