Nowe wystawy w Galerii Sztuki Wozownia

28 lipca Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na otwarcie trzech nowych wystaw: Olbrzymka Natalii Wiśniewskiej, Repasator miłości Anny Frąckowicz i Edwarda Łazikowskiego W partnerstwie z materią.

Natalia Wiśniewska „Olbrzymka”, kadr z video, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Wiśniewska „Olbrzymka”, kadr z video, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olbrzymka Natalii Wiśniewskiej to zapis spotkania artystki z tytułową bohaterką – osobą chorą na otyłość olbrzymią. Jego inicjatorką była Marta, która przygotowywała się do operacji resekcji żołądka. Zgłosiła się wówczas do Natalii i oddała się w jej ręce jako obiekt i materiał. Chciała, by udokumentowała jej zmagania z ciałem-wrogiem. Artystka podjęła się współpracy, by – jak sama mówi – „opanować własny strach i niechęć”. Obszar jej badań wyznaczają także pojęcia ciężaru (także funkcjonowania), balansu (również społecznego), strefy komfortu i wykluczenia, wizerunku i kanonu (w tym kobiecego ciała).

Druga z nowych wystaw to prezentacja działania artystycznego Anny Frąckowicz Repasator miłości. Realizowane jest ono nieprzerwanie od 2014 roku. W ramach projektu powstało kilkanaście obiektów z bielonej czesanki lnianej. Portrety, wykonane unikatową, autorską techniką „rzeźby miękkiej”, są artystycznym przedstawieniem relacji kilkunastu zaobserwowanych przez autorkę par, uchwyconych w różnych momentach związku: od narzeczeństwa poprzez etapy rozstań, wahań, zmagań, aż do wdowieństwa. Rzeźby pokazują relacje międzyludzkie jako nieprzerwany i nieskończony proces. Forma portretu-maski jest nie tylko symbolicznym obrazem relacji, ale również rekwizytem, który prowokuje do gry i maskarady, chowając, jednocześnie odkrywa tajniki ludzkiej natury.

Anna Frąckowicz, „Repasator miłości. Kochankowie”, 2014-2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Frąckowicz, „Repasator miłości. Kochankowie”, 2014-2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

28 lipca otwarta zostanie także wystawa Edward Łazikowski. W partnerstwie z materią. Ma ona charakter małej monografii – obejmuje bowiem kilkadziesiąt prac powstałych od lat 70. XX wieku aż do chwili obecnej. W swoich performansach, rysunkach, rzeźbach, instalacjach, fotografiach czy malarstwie artysta zawsze dąży do przekraczania granic, wyznaczonych przez uwarunkowania danego medium czy techniki. Jego intermedialną twórczość można porównać z międzywojenną sztuką Karola Hillera, który także tworzył na pograniczu różnych tendencji, w specyficzny sposób sięgając także do fotografii.

Natalia Wiśniewska. Olbrzymka
Anna Frąckowicz. Repasator miłości
Edward Łazikowski. W partnerstwie z materią
Od 28 lipca do 20 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 28 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

Dodaj komentarz