• 2017-07-22

Dowiedz się więcej o Wołyniu

Od 26 lipca w Pruszkowie można oglądać plenerową wystawę Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma poświęconą ludobójstwu na Kresach II Rzeczypospolitej. Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia.

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Latem 1943 roku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej doszło do zaplanowanej przez ukraińskie organizacje nacjonalistyczne UPA i OUN akcji ludobójstwa na ludności polskiej. Według szacunków historyków w Rzezi wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy osób, a wliczając mordy dokonane na terenie Małopolski od 100 do 130 tysięcy Polaków – starców, dorosłych i dzieci.

Przygotowana na 70. rocznicę ludobójstwa wystawa Wołyń 1943. Wołając z grobów, których nie ma opowiada historię czystki etnicznej, przedstawiając losy dwanaściorga ocalałych z niej dzieci. Ich wspomnienia oraz wspomnienia ich bliskich przywracają pamięć o zamordowanych i ocalonych mieszkańcach Wołynia, ale także układają się w obraz życia na wielokulturowych kresach wschodnich II Rzeczypospolitej, ukazując zarówno tło, przebieg, jak i konsekwencje zbrodni.

Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiając także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej oraz Ukraińców, którzy pomagali wówczas przetrwać polskim sąsiadom. W powojennej Polsce pamięć o Rzezi wołyńskiej zatarto. Proces jej przywracania rozpoczął się dopiero po 1990 r. i trwa do dziś, między innymi za sprawą wystawy Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia. Autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN.

W późniejszym terminie wystawa pokazywana będzie także w Piastowie (16.08–4.09), Michałowicach (5.09–11.09), Nadarzynie (19.09–29.09) oraz Raszynie (1.10–14.10).

Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma
Od 26 lipca do 15 sierpnia 2017 roku
Kościół św. Kazimierza w Pruszkowie
Muzeum Dułag 121

Dodaj komentarz