• 2017-07-22

Prapremiera w Teatrze Powszechnym – Ostatni świadkowie

24 lipca na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera Ostatnich świadków, spektaklu w reżyserii Arkadiusza Wójcika, przygotowanego wspólnie z grupą Jesteśmy, działającą przy ośrodku MONAR.

„Ostatni świadkowie”, fot. Justyna Tomczak (źródło: materiały prasowe teatru)

„Ostatni świadkowie”, fot. Justyna Tomczak (źródło: materiały prasowe teatru)

Ostatni świadkowie to spektakl o przeszłej i dzisiejszej Europie, w której przeplatają się indywidualne historie z wielkimi wydarzeniami. To historie głęboko ukryte i bardzo intymne, których nie da się wymazać z pamięci. To historia ludzi, których pamięć o wydarzeniach  II Wojny Światowej jest wciąż żywa.

Wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, kiedy przy Powszechnym zawiązała się grupa seniorów – zakochanych w teatrze, amatorsko występujących na scenie. Szukali wówczas miejsca, w którym mogliby pokazać efekty swojej pracy. Spotkaliśmy się w Teatrze Powszechnym w Łodzi i tak, w rozmowie z dyrektor Ewą Pilawską, narodził się pomysł, aby przygotować tutaj prapremierę – mówią członkowie grupy Jesteśmy.

Ostatni świadkowie są próbą wskrzeszenia pamięci o traumatycznych wydarzeniach wojennych i przywołania duchów przeszłości. Skrawki wspomnień, niepełne informacje, emocje, które towarzyszyły przeszłym wydarzeniom, w nieoczekiwany sposób stają się niepokojącym opisem dzisiejszej sytuacji na świecie.

Realizatorzy:

Reżyseria, scenariusz, scenografia, ruch sceniczny – Arkadiusz Wójcik, aktor Teatru Powszechnego
Światła – Łukasz Broniewski
Muzyka – Bartek Adamiak

Obsada: seniorzy z grupy Jesteśmy ze specjalnym udziałem Marty Jarczewskiej, Wojciecha Marcinkowskiego, Arkadiusza Wójcika oraz podopiecznych Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Łodzi.

Ostatni świadkowie
Premiera: 24 lipca 2017 roku, godz. 19.15
Teatr Powszechny w Łodzi

 

Dodaj komentarz