• 2017-07-21

Stale o Nowej Hucie

Od 18 lipca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać wystawę Stale o Nowej Hucie. Opowiada ona w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców.

Modernistyczny hotel robotniczy w Grębałowie (os. Na Wzgórzach), proj. Tomasz Mankowski i Jan  Meissner w 1968, fot. Henryk Hermanowicz, wł. MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernistyczny hotel robotniczy w Grębałowie (os. Na Wzgórzach), proj. Tomasz Mankowski i Jan Meissner w 1968, fot. Henryk Hermanowicz, wł. MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnośnik obejmujący kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisaną czcionka „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.

Więcej o wystawie Dzieje Nowej Huty w serwisie Wydarzenia.o.pl

Stale o Nowej Hucie
Od 18 lipca do 8 października 2017 roku
Kurator wystawy: Piotr Kapusta
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Dzieje Nowej Huty

Dodaj komentarz