• 2017-07-21

Stale o Nowej Hucie

Od 18 lipca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać wystawę Stale o Nowej Hucie. Opowiada ona w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców.

Modernistyczny hotel robotniczy w Grębałowie (os. Na Wzgórzach), proj. Tomasz Mankowski i Jan  Meissner w 1968, fot. Henryk Hermanowicz, wł. MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Modernistyczny hotel robotniczy w Grębałowie (os. Na Wzgórzach), proj. Tomasz Mankowski i Jan Meissner w 1968, fot. Henryk Hermanowicz, wł. MHK (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnośnik obejmujący kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisaną czcionka „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.

Więcej o wystawie Dzieje Nowej Huty w serwisie Wydarzenia.o.pl

Stale o Nowej Hucie
Od 18 lipca do 8 października 2017 roku
Kurator wystawy: Piotr Kapusta
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Dzieje Nowej Huty

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR