Galeria Dawid Radziszewski przenosi się do Krakowa

Galeria Dawid Radziszewski u kolegi w mieszkaniu – to projekt Krzysztofa Mężyka, który pod wystawę Koledzy mojego taty udostępnił swoje mieszkanie.

Krzysztof Mężyk, „Ornament”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Mężyk, „Ornament”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rok 1989. Pokój dziecięcy u znajomych moich rodziców, zza drzwi dochodzą głosy dorosłych. Jest już późny wieczór. Kolega pokazuje mi swoje zwierzątka i zabawki, układamy konstrukcje z jego siostrami. Po 28 latach od tamtego wieczoru, będąc mniej więcej w wieku swoich rodziców, którzy siedzieli wtedy przy stole za drzwiami dziecięcego pokoju, odbieram smsa z tytułem wystawy.

Pomyślałem wtedy, że będzie to wystawa towarzyska. Planowałem zaprosić paru znajomych z Warszawy i Krakowa. Z czasem wyklarował się skład osób chętnych do przyjęcia zaproszenia. (…) Umówiliśmy się, że Dawid wymyśli tytuł, a ja zaproszę artystów oraz będę kuratorem wystawy. (…) Postanowiłem nie traktować tej wystawy jako par excellence towarzyskiej. Jej ostatecznym celem nie byłoby już się spotkać, pogadać, pogrzać się w ciepełku poprzebywania wśród swoich prac.

Każdy korzysta tutaj ze swojej wolności w takim zakresie, w jakim chce sobie na to pozwolić. W grę wchodzą różne względy: towarzyskie, kurtuazyjne… Emancypacja rodzi się organicznie i ma swoje granice. Bez względu na to na ile się znamy, ta sytuacja jest nowa. Każdy podchodzi do niej z perspektywy swojej płci, sytuacji i potrzeb. Galeria na czas wystawy przeniesiona jest do mojego mieszkania w Krakowie.

Tekst: Krzysztof Mężyk

Koledzy mojego taty
Artyści: Marcin Dymek, Krzysztof Mężyk, Sławomir Pawszak, Agnieszka Piksa, Cezary Poniatowski, Ludmiła Woźniczko
Kurator: Krzysztof Mężyk
Od 21 lipca do 4 sierpnia 2017 roku
Otwarcie: 21 lipca 2017 roku, godz. 18.00
ul. Krowoderska 26/4 w Krakowie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR