Pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Szymkiewicz

You Want A Piece Of Me? to pierwsza indywidualna wystawa Katarzyny Szymkiewicz, tegorocznej zwyciężczyni 16. Edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Tytuł prezentowanej w Galerii Henryk wystawy to refren kultowej piosenki Britney Spears, traktującej o sytuacji rozchwytywanej medialnie gwiazdy muzyki pop.

Katarzyna Szymkiewicz, „Kompozycja 523320”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Szymkiewicz, „Kompozycja 523320”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

I’m Mrs. Extra, Extra, This Just In
(You want a piece of me?)

Przywołany tekst w sposób czytelny, lecz jedynie mimochodem odnosi się do sytuacji młodej artystki po pierwszym znaczącym sukcesie. Tytułowe „pieces” w pierwszej kolejności referują do praktyki artystycznej Katarzyny Szymkiewicz, która o swoich pracach myśli w kategoriach elementów, drobin, cząstek i fragmentów.

Eksperymentom malarsko-przestrzennym Szymkiewicz towarzyszy myśl zakorzeniona w koncepcji formy otwartej. Obiekty malowane na płótnie naciągniętym na tekturę i modelarską piankę, to komponenty o potencjale interakcyjnym. Ze zbudowanych cząstek powstają kompozycje podlegające nieustannym przeobrażeniom. Artystka niczym szalony wynalazca, eksperymentator wiąże ze sobą poszczególne elementy tworząc złożone konstelacje o określonych właściwościach emocjonalnych/energetycznych zanurzonych w kategoriach stylu: formy, kształtu i koloru. Ta wizualna chemia powstaje na styku kilku mediów: rysunku, rzeźby, obiektu, instalacji. Zgodnie z powyższym, wystawa You Want A Piece Of Me? jest próbą zamrożenia twórczego procesu Szymkiewicz. Formy skazane na ewolucję dostaną drugie, a nie rzadko trzecie i czwarte życie.

Realizacje Katarzyny Szymkiewicz nawiązują do nurtu minimalizmu amerykańskiego. Ten z kolei w nawiązaniu do siebie oraz innych estetyk przybiera obecnie postać tzw. zombie abstraction. Hasło to definiuje kontekst miejsca – Stanów Zjednoczonych, ducha epoki – rozwoju technologii, cyfryzacji, nowych form komunikacji czy last but not least – zmian na polu rynku sztuki czy pojawieniu się nowej generacji kolekcjonerów. Paradoksalnie wygrana przez Katarzynę rezydencja w Nowym Yorku jest niczym innym jak spektakularnym spełnieniem tzw. wishful thinking niejednego galerzysty.

Katarzyna Szymkiewicz. You Want A Piece Of Me?
Kurator: Aleksander Celusta
Od 23 lipca do 26 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 22 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Henryk w Krakowie

Dodaj komentarz