Łukasz Pawlak dowcipnie o życiu Hansa Memlinga

25 lipca w Sali Memlinga w Muzeum Narodowym w Gdańsku odbędzie się promocja najnowszego wydawnictwa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu. Podczas spotkania obecny będzie autor komiksu – Łukasz Pawlak.

Łukasz Pawlak, „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Pawlak, „Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komiks Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu został wyłoniony w drodze konkursu ogłoszonym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku w ramach obchodów Roku Memlinga. Zwycięzcą konkursu został Łukasz Pawlak, który jest autorem zarówno scenariusza, jak i rysunku do komiksu.

Scenariusz, pomimo tego, że informuje o wielu faktach z epoki oraz życia Hansa Memlinga, napisany jest dowcipnie i lekkim piórem. Na 48 stronach komiksu przedstawiona jest nie tylko burzliwa historia Sądu Ostatecznego, ale też droga do malarskiej perfekcji Hansa Memlinga oraz realia i trendy panujące w epoce renesansu. Poza historią słynnego tryptyku, który należy do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, na stronach komiksu poznajemy m.in. Legendę o Św. Urszuli oraz historię powstania jednego z ostatnich dzieł Memlinga – Relikwiarza Św. Urszuli.

Łukasz Pawlak (ur. 1982) jest absolwentem Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W ostatnim czasie pisze i rysuje komiks internetowy Zupa żółwia i Opowieści z byłego radomskiego. Komiks o Hansie Memlingu jest jego papierowym debiutem.

Łuksz Pawlak, Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu
25 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej

Dodaj komentarz