• 2017-07-21

Dagadana – koncerty z gośćmi z Chin i Polski

Po 4 latach podróży do Państwa Środka, muzycy z zespołu Dagadana wraz z Hasibagenem z Mongolii Wewnętrznej zagraj wspólnie w Rzeszowie, Gdyni i Warszawie, by zaprezentować materiał z płyty Meridian 68.

Dagadana i Hasibagen (źródło: materiały prasowe)

Dagadana i Hasibagen (źródło: materiały prasowe)

Hasibagen – przybysz z Dalekiego Wschodu – w swojej twórczości pokazuje piękno mongolskiej tradycji połączonej z muzyką współczesną. Śpiew gardłowy miesza się z wirtuozyjnymi partiami morin-khuuru. Nie stroniący od eksperymentowania Hasibagen spotkał się wraz polsko-ukraińskim zespołem Dagadana w 2013 roku w Pekinie. Jedynym językiem porozumienia była muzyka. Silna więź, determinacja oraz wsparcie zarówno Instytutu Polskiego w Pekinie, Instytutu Adama Mickiewicza, jak i Wydziału Kultury Miasta Poznania pozwoliły doprowadzić do wydania płyty Meridian 68 oraz wspólnego koncertowania w Polsce i Chinach.

Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także wyjątkowy utwór nagrany po chińsku. Trzon nowego albumu stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artyści inspiracji szukali w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z Hasibagenem i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

Koncerty:

21 lipca, Rzeszów –Rzeszów Festival, godz. 20.00
Rynek w Rzeszowie, wstęp wolny

22 lipca, Gdynia – Festiwal Globaltica, godz. 19.00
Park Kolibki, Al. Zwycięstwa 291

23 lipca, Warszawa – Grizzly Gin Bar, godz. 19.30
Ul. Wilcza 46

Dagadana i Hasibagen
Koncerty: od 21 do 23 lipca 2017 roku
Rzeszów, Gdynia, Warszawa

Dodaj komentarz