Sprawdź jak będzie wyglądać Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

Ogłoszono wyniki konkursu na wygląd przyszłej siedziby Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Twórcami zwycięskiej koncepcji są BDR Architekci.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, proj. BDR Architekci (źródło: materiały prasowe)

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, proj. BDR Architekci (źródło: materiały prasowe)

Głównym założeniem projektu było przywrócenie pierwotnego charakteru Domu Rodziny Pileckich, jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego. Nowa zabudowa ma podkreślać walory ogrodu oddając pierwszeństwo domowi jako najważniejszego elementu Muzeum. Jej powściągliwa architektura odwołuje się do podstawowych elementów architektonicznych takich jak rytm, materiał,przenikanie się wnętrza i zewnętrza. Poprzez te proste środki wyrazu rozbudowa Muzeum ma szansę stać się godnym upamiętnieniem postaci Rotmistrza Pileckiego, który konsekwentnie szedł przez życie kierując się tradycyjnymi wartościami.

Celem projektu jest wytworzenie kameralnego ogrodu jako miejsca kontemplacji przyrody i niezwykłej historii rodziny Pileckich. W pracy konkursowej szczególny nacisk został położony na to aby przyszłym wydarzeniom organizowanym przez Muzeum towarzyszył spokojny nastrój harmonii i otwartości. Inspiracją do jego poszukiwania były przedwojenne fotografie Witolda i Marii Pileckich stojących w przydomowym ogrodzie w Ostrowi Mazowieckiej.

Główna bryła budynku zostanie odtworzona na podstawie materiałów archiwalnych. Materiały wykończeniowe będą nawiązywać do lokalnego budownictwa Ostrowi.

Skład zespołu projektowego: Konrad Basan, Paweł Dadok, Michał Rogowski, Maria Roj.

Współpraca: Anna Kotowska,Tadeusz Dadok

Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Projekt: BDR Architekci
Ogłoszenie wyników konkursu: 9 lipca 2017 roku

Dodaj komentarz