Neohipis, neohipster i awangarda muzyczna

23 lipca w PROMie Kultury w Warszawie odbędzie się kolejna odsłona cyklu Milo Kurtis prezentuje: Od bikiniarzy do hipsterów. Dzieje kontrkultury w Polsce po II Wojnie Światowej. Koncert zagra legendarna Grupa w Składzie:, a na scenie zjawi się także kompozytor, pedagog i improwizator, Krzysztof Knittel.

„Milo Kurtis prezentuje: Od bikiniarzy do hipsterów. Dzieje kontrkultury w Polsce po II Wojnie Światowej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Milo Kurtis prezentuje: Od bikiniarzy do hipsterów. Dzieje kontrkultury w Polsce po II Wojnie Światowej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Milo Kurtisa poświęcony jest awangardzie muzycznej. Do tej pory w PROMie Kultury odbyły się spotkania z badaczami kultury, socjologami i znawcami muzyki. 23 lipca dyskusję o pojęciach „neohipis” i „neohipster” poprowadzi Łukasz Strzelczyk, a opowiadać o nowoczesnych nawiązaniach do kontrkultury w życiu i w sztuce będzie Robert Jarosz, badacz kultury alternatywnej.

Po dyskusji dwa utwory zagra Krzysztof Knittel, twórca instalacji dźwiękowych, który gra także w zespołach muzyki improwizowanej. Artysta pisze utwory na orkiestrę (m.in. dla Filharmonii Narodowej i Sinfonii Varsovia) i kompozycje dla solistów (m.in. dla Olgi Pasiecznik, Tomasza Stańko, Elżbiety Chojnackiej). Krzysztof Knittel jest autorem muzyki do filmów fabularnych i dokumentalnych w reżyserii m.in. Krzysztofa Kieślowskiego i Marka Nowickiego.

Występowi Krzysztofa Knittla akompaniować będą członkowie Grupy w Składzie: (Milo Kurtis, Jerzy Mazzoll i Witold Popiel). Zespół założony został w 1972 roku. Po kilku latach intensywnej działalności muzycy zawiesili działalność, a reaktywowali grupę ponownie w 2008 roku. Członkowie grają głównie muzykę intuicyjną, nawiązującą do takich muzycznych twórców, jak: John Cage czy Karlheinz Stockhausen. W 2013 roku Grupa w Składzie: wydała debiutancką płytę, dokumentującą dokonania formacji.

Kolejne spotkanie z cyklu Milo Kurtis prezentuje odbędzie się 27 lipca. Sławomir Pakos opowie o poszukiwaniu nowej duchowości w muzyce, a na scenie zagra Maleo Reggae Rockers. 3 sierpnia zjawi się zespół Lotto, a cykl zakończy się wtedy wielkim jam session.

Milo Kurtis prezentuje: Od bikiniarzy do hipsterów. Dzieje kontrkultury w Polsce po II Wojnie Światowej
23 lipca 2017 roku
PROM Kultury Saska Kępa
Warszawa, ul. Brukselska 23

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR