Pozostałości po performensach

Galeria Propaganda zaprasza na ekspozycję twórczości Janusza Bałdygi. Wystawa Efemerydy to podróż w namacalność tego, co niesłusznie rozumiane jest jako niematerialne i ulotne. Stanowi wyzwanie dla potocznego rozumienia performansu, jego dokumentacji i sposobu doświadczania.

Janusz Bałdyga, „Efemerydy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Bałdyga, „Efemerydy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Parafrazując Hamleta wystawa Janusza Bałdygi to „rzeczy, rzeczy, rzeczy”. Prezentowane na niej prace stanowią materialną pozostałość po performansach. Są resztkami i szczątkami wydarzeń, stanowiąc formę dostępu do dokonanego niegdyś działania, jednocześnie tego dostępu odmawiając. Poszerzają pole rozumienia performansu, jednocześnie anihilując jego odrębny status jako nieprzedmiotowego działa sztuki.

Obiekty konstruujące wystawę zyskały autonomiczny status efemeryd, zmuszając widzów do przedefiniowania pojęcia performansu, który z ulotnego staje się dzięki nim jak najbardziej przedmiotowy. Rzeczy mają nie tylko charakter fizyczny, ale przede wszystkim są sposobem ustanawiania podmiotu, zarówno artysty, jak i widza, przez co ich czasowość jest całkowicie modalna.

Janusz Bałdyga. Efemerydy
Od 22 lipca do 2 września 2017 roku
Galeria Propaganda w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR