• 2017-07-20

Koreańskie kino szpiegowskie

Gra cieni, najnowszy film koreańskiego rezysera Kim Jee-woona pokazuje nowe spojrzenie na kino szpiegowskie. Historia osadzona jest w latach 20-tych XX wieku, kiedy Korea znajdowała się pod Japońską okupacją.

„Gra cieni”, reż. Kim Jee-woon (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Gra cieni”, reż. Kim Jee-woon (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Lee Jung-chool, były członek koreańskiego ruchu oporu, a teraz oficer japońskiej policji, otrzymuje specjalną misję zinfiltrowania ruchu walczącego o niepodległość Korei. Policjant poznaje się z Kim Woo-Jinem, handlarzem dziełami sztuki, który w rzeczywistości jest lokalnym przywódcą ruchu oporu. Choć obaj mężczyźni znają swoją prawdziwą tożsamość i intencje, podejmują ryzykowną grę. Gdy członkowie ruch oporu wyruszają do Szanghaju, żeby zdobyć materiały wybuchowe, które mają zamiar podłożyć w siedzibie japońskiego rządu w Seulu, Lee Jung-Chool i japoński oficer Hashimoto wyruszają za nimi w pościg. Nagle okazuje się, że informację o planowanych działaniach wyciekają z obu stron, ale nikt nie ma pojęcia kim są informatorzy.

Kim Jee-woon jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych koreańskich reżyserów. Uznanie na świecie zdobył dzięki nowatorskiemu podejściu do kina gatunkowego. Jego pełnometrażowy debiut Spokojna rodzinka z 1998 roku, był pomysłowym połączeniem horroru i komedii. Opowieść o dwóch siostrach to wspaniały wizualnie horror, który został okrzyknięty najważniejszym horrorem w historii koreańskiego kina. Kolejny tytuł Słodko-gorzkie życie – wspaniały i brutalny film noir – został pokazany premierowo na Festiwalu w Cannes.

Gra cieni – najnowszy film reżysera po trzyletniej przerwie – jest przykładem osobliwego spojrzenia Kim Jee-woona na kino szpiegowskie. Historia osadzona w latach 20-tych XIX wieku, podczas Japońskiej okupacji w Korei przedstawia grupę żołnierzy ruchu oporu oraz japońskich policjantów, którzy wplątują się w intrygę, w której nikt nie wie kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Gra cieni, reż. Kim Jee-woon
Premiera: 11 sierpnia 2017 roku
Mayfly

Dodaj komentarz