• 2017-07-19

Piękne letnie dni

Wim Wenders z nadzwyczajną precyzją i namaszczeniem przeniósł na kinowy ekran sztukę swojego wieloletniego przyjaciela, Petera Handkego. Piękne dni w niezwykle ujmujący sposób przedstawiają intymność i głębię relacji damsko-męskiej.

Wim Wenders, „Piękne dni” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Wim Wenders, „Piękne dni” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pierwszoplanowa konwersacja, prowadzona przez głównych bohaterów na tarasie, jest elektryzującą opowieścią o doświadczeniach seksualnych, dzieciństwie, wspomnieniach, różnicach pomiędzy płciami. Utrzymany w subtelnym i intrygującym klimacie dialog z czasem przeistacza się w swoistą żonglerkę kobiecym i męskim punktem widzenia, który charakteryzuje bezpretensjonalna szczerość.

Jednocześnie na drugim planie, w domowym zaciszu, pojawia się postać scenarzysty, który wymyśla i spisuje toczącą się rozmowę. Jego rola nie jest jednak oczywista. Powstaje bowiem pytanie, czy przypadkiem to nie tych dwoje na tarasie kieruje ręką osobliwego scenarzysty, tworząc w ten sposób wciągającą damsko-męską polemikę. Piękne dni to produkcja ze znakomitymi zdjęciami, muzyką i obsadą, w której znalazł się genialny Nick Cave.

Wim Wenders (ur. 1945 r.) jest niemieckim reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym oraz fotografikiem. Był studentem medycyny i filozofii w Monachium, Fryburgu i Düsseldorfie. Naukę jednak przerwał i wyjechał do Paryża. W 1968 r. podjął studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium, którą ukończył w 1970r. Pracą dyplomową był film Summer in the city. W 1989 r. był przewodniczącym Europejskiej Akademii Filmowej oraz przewodniczącym jury MFF w Cannes. W 2005 r. został odznaczony orderem Pour le Mérite, a rok później – Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego filmowe portfolio obejmuje ponad 40 produkcji m.in. Szkarłatna litera (1973), Buena Vista Social Club (1999), Trąbka (2002), Pina (2011).

Piękne dni, reż. Wim Wenders
Premiera: 4 sierpnia 2017 roku
Bomba Film

Dodaj komentarz