• 2017-07-19

Festiwal Fotografii Wschodnia 2017

To już piąty, a czwarty w wydaniu międzynarodowym Festiwal Fotografii Wschodnia. Tegoroczna edycja obejmuje cykl dziesięciu wystaw fotograficznych i towarzyszących im spotkań ukierunkowanych tym razem na problematykę żydowską.

Fot. Gil Cohen-Magen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Gil Cohen-Magen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Festiwalu Fotografii Wschodnia będzie można zobaczyć indywidualne wystawy Gil Cohen-Magena, Menachema Kipnisa, Jakuba Ochnio i Swietłany Seredenko. Na wystawach zbiorowych pokażą się kijowski Fotoklub 9×12 i Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Do obaczenia będą również projekty: Izrael wczoraj i dziś, Nieistniejące miasto, Żydzi na Zamojszczyźnie oraz Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918- 1939, którego kuratorem jest Teresa Śmiechowska.

Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W ujęciu organizatorów to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą festiwalu chcą oni nie tyle pokazać, ile opisać miejsce, a także cechy, stany, etapy czy zjawiska. Takie definiowanie sprawiło, że problematyka żydowska jest prezentowana m.in. w wymiarze historycznym: dotyczącym zarówno szeroko ujmowanej historii kraju, jak i wymiaru lokalnego. To ten drugi był czynnikiem inicjującym obecną edycję.

Szczegółowy harmonogram festiwalu na stronie organizatora.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2017 w Zamościu
Organizator: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne
Od 20 lipca do końca sierpnia 2017 roku

Dodaj komentarz