• 2017-07-18

Wojtek Sienkiewicz fotografuje „niewidzialne” miasto

Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu zaprasza do nowej siedziby. Lokal przy Placu Strzeleckim zainauguruje wystawa fotografii Wojtka Sienkiewicza pt. Jak zrobiłem ulicę Oławską.

ul. Oławska, fot. Wojtek Sienkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

ul. Oławska, fot. Wojtek Sienkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Sienkiewicz pisze: W Polsce jest 18 ulic noszących nazwę pochodzącą od miasta, w którym się urodziłem – Oławy. Nie jest to miejscowość o wyjątkowych walorach przemysłowych, kulturowych czy turystycznych. Miasto jest niemal całkowicie „niewidzialne”. (…) Po 1945 wskutek zmiany granic, wysiedlenia Niemców i zasiedlenia przez Polaków, wyniszczone działaniami wojennymi miasto podupadło i do tej pory, po ponad 70 latach, nie jest w stanie zaznaczyć mocniej swojej obecności w skali kraju.

Większość fotografowanych ulic to przelotowe drogi „skądś do Oławy” na terenie Dolnego Śląska, czasem – w niektórych wsiach – to jedyne ulice. We Wrocławiu ul. Oławska to reprezentacyjna ulica odchodząca z rynku na wschód – w kierunku Oławy. Na terenie obecnej Polski, w miastach jak Poznań, Warszawa czy Częstochowa – ulica Oławska nie ma znaczenia wskazującego drogę kierującą „na Oławę”. W Poznaniu jest to polna droga koło magistrali kolejowej, w Warszawie to północno-zachodni kraniec miasta, a w Częstochowie to zagłębie deweloperskiej nowej zabudowy mieszkaniowej.

Peryferyjność tych miejsc w pełni odpowiada peryferyjnemu charakterowi miasta, którego historia jest tylko obojętnym tłem codziennego życia. O ile to było możliwe, starałem się kierować obiektyw aparatu w sposób umożliwiający objęcie widokiem jak najdłuższej części ulicy. Zawsze w niedzielne poranki, zawsze o świcie, kiedy można było bezpiecznie stanąć z wielkoformatową kamerą na środku ulicy.

Wojtek Sienkiewicz. Jak zrobiłem ulicę Oławską
Kurator: Łukasz Rusznica
Od 20 lipca do 11 sierpnia 2017 roku
Wernisaż: 20 lipca 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu

Dodaj komentarz