Rozmowy o współczesnej religijności

Jak rozmawiać o duchowości w świecie, w którym dialog jest wyzwaniem, a wiara wydaje się przeżytkiem? 19 lipca w księgarniach pojawi się książka Wiara w czasach niewiary. Rozmowy o współczesnej religijności – pozycja stanowiąca ważny głos w debacie nad współczesną religijnością i pozycją, jaką zajmuje wiara w życiu współczesnego człowieka.

„Wiara w czasach niewiary” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Wiara w czasach niewiary” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Gwałtowne zmiany polityczne i społeczne, mnogość informacji i ścieżek rozwoju duchowego. Którą drogę wybrać? Jak zmieniło się nasze podejście do religii? Gdzie dziś szukamy boga? Wydaje się, że pytania te nie są obecnie przedmiotem wyłącznie telewizyjnych dyskusji czy naukowych debat, ale coraz częściej pojawiają się podczas prywatnych rozmów czy rodzinnych spotkań. Intuicyjnie czujemy, że dochodzi do przełomu, odczuwalnej społecznie zmiany w pojmowaniu religijności i fakt ten jest na tyle ważny, że nie może zostać niezauważony.

Znani badacze, artyści i duchowni w szczerych, inspirujących rozmowach zastanawiają się nad tym, w co i jak właściwie wierzymy. Próbują wskazać najważniejsze zmiany społeczne i obyczajowe, które wpłynęły na naszą duchowość, a także określić rolę, jaką odgrywa dziś szeroko rozumiana tradycja chrześcijańska. Wychodząc od różnorodnych doświadczeń i postaw, zapraszają czytelnika do wspólnej refleksji nad miejscem religii w życiu współczesnego człowieka.

„Tajemnica jest kluczem do religii. Bez poczucia Tajemnicy pozostaje obrzęd i etyka. Ta ostatnia jest oczywiście rzeczą wartościową, ale jeżeli nie jest oparta na czymś fundamentalnym, staje się wyłącznie przekazem tradycji” (Krzysztof Zanussi)

„Na Zachodzie katolicy rzadko chodzą do spowiedzi, natomiast masowo chodzą do psychoterapeutów. I nie trzeba zbytniej przenikliwości, żeby zauważyć, że dzieje się tutaj coś znamiennego” (Jan Andrzej Kłoczowski OP)

„Jesteśmy istotami dialogicznymi. A teraz, gdy «inni» zaczynają zamieszkiwać pośród nas, ta świadomość i zdolności do dialogu będą nam szczególnie potrzebne” (Krzysztof Mech)

„Pojąłem, jak niewiele wynika z tego, że czytam, rozumiem różne prądy, znam filozofów katolickich. Czułem, że czegoś tu brakuje. Teraz wiem, że po prostu to wszystko nie odpowiada na podstawowy głód poznania i miłości” (Andrzej Tyc)

„Bóg jest miłością. Bóg jest nam bliski – to są często slogany dla Europejczyka, ale dla Afrykańczyka to wielkie odkrycie. Oni nie mają w tej materii obciążeń typu «zawsze tak było». Ich chrześcijaństwo to żywe freski bez osadu od świec kopcących przez wieki w starych świątyniach” (Robert Wieczorek OFMCap)

W książce znajdują się wywiady z: Agatą Bielik-Robson, Wojciechem Bursztą, Bartłomiejem Dobroczyńskim, Janem Andrzejem Kłoczowskim OP, Leonem Knabitem OSB, Krzysztofem Mechem, Maksymilianem Nawarą OSB, Andrzejem Tycem, Robertem Wieczorkiem OFMCap, Krzysztofem Zanussim.

Wiara w czasach niewiary. Rozmowy o współczesnej religijności
Premiera: 19 lipca 2017 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR