Opętani Literaturą 2017 – znamy program

Dłuższa i bogatsza – taka będzie druga edycja festiwalu Opętani Literaturą. Odbywający się w Radomiu i Wsoli festiwal rozpocznie się 2 września, a zakończy 10 września wręczeniem Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Kapituła Nagrody im. Witolda Gombrowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kapituła Nagrody im. Witolda Gombrowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy rozmowa Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką biografii Witolda Gombrowicza, która ukaże się w Wydawnictwie Czarne 30 sierpnia. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie promujące ponadtysiącstronnicowe dzieło opowiadające o jednym z najważniejszych polskich i światowych pisarzy. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na koncert Pablopavo i Ludzików, formacji oryginalnej muzycznie i literacko.

W nieokrągłą 78. rocznicę ukazania się w prasie warszawskiej i radomskiej ostatniego odcinka Opętanych fragmenty tej powieści przeczyta Danuta Stenka, dla której jedną z pierwszych kreacji teatralnych była rola Mai w Opętanych wyreżyserowanych przez Ryszarda Majora w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Rozmowę z aktorką poprowadzi znany krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski.

Oczywiście festiwal literacki to przede wszystkim spotkania z pisarzami: we Wsoli i Radomiu gościć będą Weronika Murek i Maciej Hen, pierwsi laureaci Nagrody Gombrowicza; w planach także prezentacja książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody oraz ich autorów: Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Salci Hałas, Aleksandra Wenglasza i Aleksandry Zielińskiej.

Wśród tegorocznych nominowanych zdecydowana większość to kobiety, nic więc dziwnego, że organizatorzy zapraszają czytającą publiczność na debatę zatytułowaną Literatura bez kobiet? Moderatorką dyskusji będzie Anna Kałuża z Uniwersytetu Śląskiego; pozostali paneliści to prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Sobolewska z „Polityki” oraz prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński).

Po dyskusji koncert nieco przewrotnie pozostający w klimatach feministycznych: Ballady i Romanse (czyli siostry Wrońskie) zaprezentują utwory z głośnego filmu Córki dancingu.

Literatura współczesna jest wrażliwa na kontekst społeczny, więc organizatorzy zaplanowali dwa wykłady pokazujące nieoczywiste i czasem przerażające zależności między literaturą, ideą i wyrażającym ją językiem a rzeczywistością społeczną. Prof. Aleksander Fiut (UJ) opowie o opętaniu Czesława Miłosza ideologią komunizmu i prozatorskich rozliczeniach z tymże „ukąszeniem” (wykład Ideologia: opętanie i egzorcyzmy. Przypadek Miłosza). Prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN będzie się zastanawiał wspólnie ze słuchaczami Czy słowa zabijają?, a jego wykład nosi znaczący podtytuł: Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki. Po obu wykładach zaplanowano otwartą dyskusję.

Do Wsoli i Radomia przyjedzie patronka tych wydarzeń – Rita Gombrowicz. Tym razem spotkanie z tą niezwykle ważną dla Gombrowiczowskiego „życia po życiu” postacią adresowane będzie szczególnie do uczniów radomskich szkół artystycznych.

Poza tym w programie festiwalu dobre kino, czyli przegląd adaptacji filmowych w MCSW Elektrownia, a także wystawy, prezentacje plastyczne i akcje uliczne.

Całość 10 września zamknie gala, podczas której kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska ogłosi, kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie poprowadzi Jerzy Sosnowski, a muzycznie uświetni je Piotr Machalica z recitalem Mój ulubiony Młynarski.

Opętani Literaturą 2017
Od 2 do 10 września 2017 roku
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz