Opętani Literaturą 2017 – znamy program

Dłuższa i bogatsza – taka będzie druga edycja festiwalu Opętani Literaturą. Odbywający się w Radomiu i Wsoli festiwal rozpocznie się 2 września, a zakończy 10 września wręczeniem Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Kapituła Nagrody im. Witolda Gombrowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kapituła Nagrody im. Witolda Gombrowicza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy rozmowa Jerzego Jarzębskiego z Klementyną Suchanow, autorką biografii Witolda Gombrowicza, która ukaże się w Wydawnictwie Czarne 30 sierpnia. Będzie to pierwsze spotkanie autorskie promujące ponadtysiącstronnicowe dzieło opowiadające o jednym z najważniejszych polskich i światowych pisarzy. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na koncert Pablopavo i Ludzików, formacji oryginalnej muzycznie i literacko.

W nieokrągłą 78. rocznicę ukazania się w prasie warszawskiej i radomskiej ostatniego odcinka Opętanych fragmenty tej powieści przeczyta Danuta Stenka, dla której jedną z pierwszych kreacji teatralnych była rola Mai w Opętanych wyreżyserowanych przez Ryszarda Majora w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Rozmowę z aktorką poprowadzi znany krytyk teatralny i filmowy Łukasz Maciejewski.

Oczywiście festiwal literacki to przede wszystkim spotkania z pisarzami: we Wsoli i Radomiu gościć będą Weronika Murek i Maciej Hen, pierwsi laureaci Nagrody Gombrowicza; w planach także prezentacja książek nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody oraz ich autorów: Anny Cieplak, Natalii Fiedorczuk, Salci Hałas, Aleksandra Wenglasza i Aleksandry Zielińskiej.

Wśród tegorocznych nominowanych zdecydowana większość to kobiety, nic więc dziwnego, że organizatorzy zapraszają czytającą publiczność na debatę zatytułowaną Literatura bez kobiet? Moderatorką dyskusji będzie Anna Kałuża z Uniwersytetu Śląskiego; pozostali paneliści to prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Sobolewska z „Polityki” oraz prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński).

Po dyskusji koncert nieco przewrotnie pozostający w klimatach feministycznych: Ballady i Romanse (czyli siostry Wrońskie) zaprezentują utwory z głośnego filmu Córki dancingu.

Literatura współczesna jest wrażliwa na kontekst społeczny, więc organizatorzy zaplanowali dwa wykłady pokazujące nieoczywiste i czasem przerażające zależności między literaturą, ideą i wyrażającym ją językiem a rzeczywistością społeczną. Prof. Aleksander Fiut (UJ) opowie o opętaniu Czesława Miłosza ideologią komunizmu i prozatorskich rozliczeniach z tymże „ukąszeniem” (wykład Ideologia: opętanie i egzorcyzmy. Przypadek Miłosza). Prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN będzie się zastanawiał wspólnie ze słuchaczami Czy słowa zabijają?, a jego wykład nosi znaczący podtytuł: Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki. Po obu wykładach zaplanowano otwartą dyskusję.

Do Wsoli i Radomia przyjedzie patronka tych wydarzeń – Rita Gombrowicz. Tym razem spotkanie z tą niezwykle ważną dla Gombrowiczowskiego „życia po życiu” postacią adresowane będzie szczególnie do uczniów radomskich szkół artystycznych.

Poza tym w programie festiwalu dobre kino, czyli przegląd adaptacji filmowych w MCSW Elektrownia, a także wystawy, prezentacje plastyczne i akcje uliczne.

Całość 10 września zamknie gala, podczas której kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski – przewodniczący, Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska ogłosi, kto zostanie tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wydarzenie poprowadzi Jerzy Sosnowski, a muzycznie uświetni je Piotr Machalica z recitalem Mój ulubiony Młynarski.

Opętani Literaturą 2017
Od 2 do 10 września 2017 roku
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR