Kolaże Anny Pieńkowskiej

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na wystawę rzeźby oraz kolażu Anny Pieńkowskiej pt. Kolory zjednoczone.

Anna Pieńkowska, „Kolory zjednoczone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Pieńkowska, „Kolory zjednoczone” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Pieńkowska – urodziła się w 1967 roku w Gdańsku. Swoją artystyczną edukację rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Po ukończeniu szkoły debiutuje wystawą obrazów w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże. Następnie w poszukiwaniu innych form wypowiedzi tworzy cykl obrazów wykonanych techniką mieszaną: akryl w połączeniu z tkaniną i haftem. Tę kolekcję wystawia w 1992 r. w AWO Center w mieście Bremen.

Jednak to co najlepiej charakteryzuje twórczość Anny Pieńkowskej i pozwala określić ją jako dojrzałego artystę to fascynacja bryłą, a co za tym idzie okres rzeźbiarski. Ciekawe, że nie sięga tylko po tradycyjne i wypróbowane już tworzywa jak glina, gips, drewno czy metal, lecz dostrzega lekki dający olbrzymie wręcz nieograniczone możliwości – papier. Początkowo powstają mniejsze formy w technice papier-mâchér. Tematyką są kobiety m.in. baletnica, kobiety na plaży, syrena, pływaczka, ona, w bieliźnie, tańcząca, zamyślona, malująca paznokcie…Prace te prezentowane są kolejno w Cinema City Krewetka, C. H. Manhattan oraz G. H. Madison.

Następnie artystka rozpoczęła pracę nad nową kolekcją rzeźb w tej samej technice jednak zmienia skalę, każda figura ma być ponad naturalnych wymiarów. W ten sposób powstaje cykl pt. Cyrk. Duże, ale też obfitych kształtów kobiety, uchwycone w ruchu godnym primabaleriny. Prace te zaprezentowała w przestrzeni publicznej w Galerii Przymorze. Aktualnie pracuje nad serią kolaży wykorzystując do nich wszelkie uliczne znaleziska kontynuując jednocześnie prace rzeźbiarskie, które można oglądać od lipca w Ratuszu Staromiejskim.

Anna Pieńkowska. Kolory zjednoczone
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Od 12 lipca do 1 sierpnia 2017 roku
Ratusz Staromiejski w Gdańsku

Dodaj komentarz