Wystawa adriatyckiego Michała Anioła

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović, prezentującej dzieła wybitnego chorwackiego rzeźbiarza i architekta, nazywanego czasem adriatyckim Michałem Aniołem.

„Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ivan Meštrović, rzeźbiarz i architekt, wytrwale budował mosty łączące Chorwację i jej kulturę z Europą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki – zarówno w swojej twórczości, działalności wystawienniczej, jak i w życiu prywatnym. Od wczesnej młodości, gdy pobierał nauki w Wiedniu, aż do ostatnich lat spędzonych w South Bend w USA, kształtował swoją karierę międzynarodową, zachowując świadomość swojego pochodzenia.

W paszporcie każdego Chorwata widnieje Historia Chorwatów dłuta Meštrovicia, czym rodacy rzeźbiarza rozsławiają jego dzieło w świecie. Nie sposób mówić o chorwackiej sztuce i historii pierwszej połowy XX wieku bez odniesienia do jego prac. Równocześnie Meštrović wszedł do panteonu najwybitniejszych artystów środkowoeuropejskich minionego stulecia. To jeden z największych chorwackich artystów, którego talent zmienił krajobraz licznych miast w Europie i za oceanem. Wplótł on w świadomość innych narodów cząstkę dziedzictwa, które ukształtowało jego samego.

Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović
Kuratorzy: Łukasz Galusek, Barbara Vujanović
Od 25 lipca do 5 listopada 2017 roku
Wernisaż: 24 lipca 2017 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz