Startują Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbędzie się od 22 lipca do 4 sierpnia w Zakopanem. Festiwal oferuje oprócz koncertów prelekcje, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów, wystawy, spektakle teatralne – wszystko w powiązaniu z sylwetką swojego patrona.

40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inaugurację festiwalu w foyer Teatru Witkacego uświetni występ jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych Meccore String Quartet. Wprowadzeniem do koncertu będzie opowieść Kuby Szpilki z fundacji Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości pod tytułem Doktor Olgierd Sokołowski i Karol Szymanowski – historia choroby i przyjaźni wskazująca na zakopiańskie konteksty związane z Karolem Szymanowskim.

W festiwalowych koncertach usłyszymy znakomitych artystów polskich i zagranicznych. Ivo Kahanek (Czechy), jeden z najlepszych czeskich pianistów średniego pokolenia, specjalizujący się w interpretacji muzyki czeskiej wykona m.in. 4 Scherza Fr. Chopina. Skrzypcowe Duo Viennese (Austria) w składzie Monika Hager i Paweł Zalejski wraz z pianistą Jakubem Tchorzewskim przedstawią utwory Romana Palestra,. Kompozytor ten uważany za następcę Szymanowskiego został wymazany z historii muzyki polskiej z racji swoich przekonań. Tę ciekawą postać „kompozytora wyklętego” w czasach PRL przybliży w prelekcji Lech Dzierżanowski – koordynator projektu „Roman Palester” realizowanego przez Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie. Słuchacze będą mieli również okazję poznać kunszt artystów z Ukrainy w klasycznym repertuarze od Bacha do Skoryka podczas recitalu skrzypcowego Nazarija Pylatiuka i Petro Dovhana (fortepian).

Będzie można też wysłuchać  recitali młodych, obiecujących pianistów polskich: Jakuba Kuszlika, Andrzeja Wiercińskiego i Tymoteusza Biesa którzy w Galerii Ryszarda Orskiego oprócz utworów Karola Szymanowskiego zagrają największe dzieła światowej literatury pianistycznej (m.in. Wariacje Goldbergowskie J.S.Bacha). W Atmie wystąpią wokalistki z recitalami Anna Mikołajczyk – Niewiedział i Anna Radziejewska. Ciekawym elementem festiwalu będzie koncert zespołu 3 x Krzeszowiec – trzej bracia: flecista, skrzypek i wiolonczelista wystąpią w repertuarze współczesnym w Galerii Władysława Hasiora.

Zwieńczeniem festiwalu będzie występ Orkiestry Kameralnej PR Amadeus 4 sierpnia 2017 w Kościele pw. Św. Krzyża pod batutą swojej legendarnej założycielki i kierownika artystycznego – Agnieszki Duczmal, a także pracującej z Amadeusem od kilkunastu lat dyrygentki Anny Duczmal-Mróz.

Stałym elementem festiwalu są „posiady” z muzyką góralską – po raz pierwszy odbędą się w historycznej restauracji U Wnuka. Gościem posiadów będzie Jerzy Kornowicz, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Warszawska Jesień.

Dopełnieniem programu będzie projekcja filmu Powrót Rogera… czyli …zdarzyło się w Palermo 11 lutego ’92 w reżyserii Stefana Szlachtycza w kinie studyjnym Miejsce, Film ten opowiada o premierze opery Karola Szymanowskiego Król Roger w Palermo. Spektakl przygotowali Polacy, reżyserował Krzysztof Zanussi.

Festiwalowi towarzyszą wystawy:

  • Polskie Davos – Galeria Władysława Hasiora/ filia Muzeum Tatrzańskiego
  • Uzdrowisko Zakopane – wystawa plenerowa górna stacja PKL Gubałówka
  • Inspirowane Szymanowskim – grafiki Joanny Tumiłowicz, restauracja U Wnuka ul. Kościeliska 8

40. Jubileuszowy Festiwal Dni Muzyki Karola Szymanowskiego
Od 22 lipca do 4 sierpnia 2017 roku
Zakopiańskie Centrum Kultury

Dodaj komentarz